İtalya'da koronavirüsle mücadele biriminin başkanı rüşvetten gözaltına alındı

Sicilya'nın koronavirüs salgınıyla mücadele biriminin başkanı Antonio Candela

İtalya'da koronavirüsle mücadeleye rüşvet bulaştı. Sicilya bölgesinde salgın koordinatörü ve 9 sağlık görevlisi rüşvet suçlamasıyla gözaltına alındı. Zanlılar, 600 milyon euro değerindeki sözleşmelerden yüzde 5 komisyon almakla suçlanıyor.

İtalya'nın Sicilya bölgesinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını koordinatörü ve 9 sağlık görevlisi rüşvet suçlamasıyla gözaltına alındı. BBC'nin haberine göre İtalyan polisi, tarihleri 2016'ya varan ekipman ve hizmet sözleşmelerinden rüşvet almakla suçlananlar arasında Sicilya'nın Kovid-19 salgınıyla mücadele biriminin başkanı Antonio Candela'nın da bulunduğunu açıkladı.

Candela evde gözaltında tutulurken, Trapani sağlık idaresinin başkanı Fabio Damiani diğer görevlilerle polis merkezine götürüldü.

"ÇOK CİDDİ BİR YOLSUZLUK SİSTEMİ"

Palermo Belediye Başkanı Leoluca Orlando, olayı "çok ciddi bir yolsuzluk sistemi" diye nitelendirdi. Zanlıların, toplamda 600 milyon avro değerindeki sözleşmelerden yüzde 5 komisyon aldıkları iddia ediliyor.

Palermo Sulh Hakimi de Sicilya ve Lombardiya'da 7 şirkete ve rüşvet olarak alınan 160 bin avroya el konulması talimatını verdi.

İtalya'nın özellikle kuzeydeki Lombardiya bölgesi, Kovid-19 salgınından en fazla etkilenen yer oldu. Ülkede 32 bin 330 kişi yeni tip koronavirüsten yaşamını yitirdi.

(AA)

ETİKETLER

Editörün Seçimi