Koronavirüs neden bazı gençleri de öldürüyor?

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı 70 bine yaklaştı. Koronavirüs nedeniyle dünya çapında sağlıklı ve genç hastaların da ölmesinin sebepleri araştırılıyor. Uzmanlar, bu durumun genetik faktörlere ve bazı vakalarda bağışıklık sisteminin aşırı güçlü olmasına bağlı olduğunu düşünüyor.

'KOLAYLAŞTIRABİLİR VEYA ZORLAŞTIRABİLİR'

Amerikan Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ulusal Enstitüsü’nden immunolog Philip Murphy, yanıtın genlerde olabileceğini söyledi. Science dergisi için bir makale kaleme alan Murphy, ACE2 isimli gende varyasyonun, insanların virüse nasıl tepki verdiğini belirleyebileceğini belirtti. Murphy, “ACE2 geninde reseptörü değiştiren varyasyonlar, virüsün akciğer hücrelerine girmesini kolaylaştırabilir veya zorlaştırabilir” ifadelerini kullandı.

SÜRFAKTAN VİRÜSE YAKALANAN BAZI HASTALARDA TÜKENİYOR

Uzmanlara göre, vücudun ürettiği sürfaktan (yüzey aktif madde) isimli kritik madde de hangi hastaların daha çok etkilendiğini belirliyor. Akciğer kaslarının daha iyi genişleyip büzülmesini sağlayan bu maddenin, korona virüsüne yakalanan bazı hastalarda tükendiği belirtiliyor. Sürfaktan olmadığında akciğerlerin sertleştiği, bazı hastaların solunum cihazına bağlıyken bile zorlanmasının sebebinin de bu olduğu aktarılıyor.

FAZLA İYİ ÇALIŞAN BİR BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ SORUN MU?

Genç ve sağlıklı görünen hastalar arasındaki ölümleri anlamak için incelenen alanlardan biri de, bağışıklık sisteminin virüs ve bakterilere normalde nasıl yanıt verdiği. Bazı genç ve sağlıklı insanlarda, bağışıklık sisteminin akciğer ve diğer organları yoracak kadar büyük bir enflamatuar tepki verebildiği belirtiliyor. Bu vakalar için sorun, yaşlanmış veya zayıflamış bir bağışıklık sistemi değil; aksine, fazla iyi çalışan bir bağışıklık sistemi. CNN International’ın haberine göre, bazı uzmanlar, bir bağışıklık sistemi bastırıcısı olan steroidlerin bazı hastalarda bu nedenle işe yaradığını düşünüyor.

GENÇLER SOSYAL MESAFEYİ CİDDİYE ALMADILAR MI?

Bir diğer açıklama da, genç ve sağlıklı hastaların bu hastalığa yakalanmayacaklarını düşündükleri için sosyal mesafe kurallarına uymadığı, bu nedenle de viral yükü çok daha ağır ortamlara maruz kaldığı yönünde.

Uzmanlar, bazı sağlıklı gençlerin virüsü neden atlatamadığının tam olarak anlaşılmasının aylar süreceğini söylüyor.

ETİKETLER

Editörün Seçimi