Koronavirüs | Norveç'te yazlığa gidene para cezası

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı 11 bin 397'ye yükseldi. Norveç'te ise salgın nedeniyle 7 kişi hayatını kaybetti. Norveç hükümeti, kırsaldaki koronavirüs artışını önlemek için Norveçlilerin ikinci evlerine gitmelerini yasaklama kararı aldı.

7 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü’nün verilerine göre şu ana kadar ülke genelinde toplam bin 790 kişide korona virüsüne rastlandı. Korona virüsünden dolayı 7 kişi ise hayatını kaybetti. Norveç hükümeti geçen hafta sokağa çıkışları kısıtlama kararı alırken, başta Oslo olmak üzere, büyük kentlerde yaşayanların bir kısmı, izolasyon dönemini köy ve dağ evlerinde geçirmek için kentten ayrıldı. Bu durum da virüsün çok görülmediği bölgelere taşınma riskini artırdı.

İKİNCİ EVE GİTMEK YASAK

Euronews’de yer alan habere göre Norveç hükümeti, kırsaldaki Covid-19 vaka artışını önlemek için Norveçlilerin ikinci evlerine gitmelerini yasaklama kararı aldı. Yakında yürürlüğe girmesi beklenen düzenlemeyle bu karara uymayan ev sahiplerinin 15 bin Norveç Kronu (8750 TL) para cezası veya 10 gün hapis cezasına çarptırılması bekleniyor.

'MÜMKÜN DEĞİL'

Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Bent Høie, “Artık kimsenin ikamet ettiği belediye sınırları dışında kalması mümkün değil. Diğer bölgelerdeki küçük hastanelerinin kendi nüfusunun dışında başka potansiyel hastalarla baş etme kapasitesi yok” ifadelerini kullandı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi