Koronavirüs | Trump: New York, New Jersey ve Connecticut'ı karantina altına alabiliriz

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) koronavirüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı bin 711'e yükseldi. ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında New York, New Jersey ve Connecticut eyaletlerini zorunlu karantina altına alabileceklerini açıkladı.

'KARANTİNA BAŞLATABİLİRİZ'

3 eyaleti Koronavirüs salgını nedeniyle karantina altına alma planı olduğunu Twitter hesabından açıklayan ABD Başkanı, cumartesi günü Beyaz Saray'dan ayrıldığı sırada gazetecilere, "Bazı şeyleri değerlendiriyoruz. İnsanlar New York'un karantina altına alınmasını istiyor çünkü orası sıcak bir nokta. Bunu yapmak zorunda kalmayabiliriz ama bugün belli bir vakitte, iki haftalığına, kısa vadeli olarak bir karantina başlatabiliriz. Muhtemelen New Jersey'de ve Connecticut'ın bazı yerlerinde de" şeklinde konuştu.

'BÖYLE BİR ADIMA GEREK YOK'

Bununla birlikte New York'a Ulusal Muhafız birliklerinin konuşlandırılması ihtimaline ilişkin bir soruya cevap veren Trump, böyle bir adıma gerek olmadığını ancak New York eyaleti Valisi Andrew Cuomo ile görüştükten sonra daha detaylı adımlar atılabileceğini kaydetti.

'BUNUN NE ANLAMA GELDİĞİNİ BİLE BİLMİYORUM'

Şu ana kadar salgının en fazla hissedildiği, 600'e yakın can kaybının yaşandığı New York'un valisi Andrew Cuomo ise Trump'ın bu sözlerine atfen, "Bunun ne anlama geldiğini bile bilmiyorum" dedi.

ABD BAŞKANLIK ÖN SEÇİMLERİ ERTELENDİ

Koronavirüs salgınıyla mücadele çalışmalarında dikkatleri üzerine çeken Cuomo, cumartesi sabah saatlerinde Başkan Trump'la görüştüğünü ancak karantinayla ilgili bir diyalogun söz konusu olmadığını aktardı. Cuomo, ayıca New York'ta 28 Nisan'da yapılması planlanan 2020 ABD başkanlık ön seçimlerini Koronavirüs salgını nedeniyle haziran ayına ertemele kararı aldığını açıkladı.

T-24

ETİKETLER

Editörün Seçimi