Koronavirüste bugün ne oldu? | Dünya genelinde 8 binden fazla insan hayatını kaybetti

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı 8 bini aştı, koronavirüs 218 bin 814 kişiye bulaştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de koronavirüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısının 2'ye yükseldiğini, ülkede 191 kişiye de koronavirüs teşhisi konulduğunu açıkladı.

ÇİN'DE 24 SAAT İÇİNDE ÜLKE İÇİ YENİ VAKA GÖRÜLMEDİ

Koronavirüs'ün ortaya çıktığı Çin'de aylar sonra 'umut verici' bir şekilde 24 saat içinde hiç ülke içi yeni vaka görülmedi. Ulusal Sağlık Komisyonu, ülkede dün görülen 34 yeni Kovid-19 vakasının tamamının yurt dışından gelenlerde tespit edildiğini açıkladı. Ülkedeki "ithal vaka" sayısı 184 olarak açıklandı.

İTALYA'DA VAKA SAYISI 35 BİNİ AŞTI

Dünya Sağlık Örgütü'nün pandeminin (küresel salgın) yeni merkezi ilan ettiği Avrupa'da ise virüsün yayılma hızı ve buna bağlı hükûmetlerin aldığı olağanüstü önlemler artıyor. İtalya'da vaka sayısı 35 bini aşarken hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 978 oldu.

İSPANYA'DA VAKA SAYISI 14 BİNİ AŞTI

İspanya da vaka sayısı hızla artmasıyla yeni tip Koronavirüs'ten en çok etkilenen ülkeler arasına girdi. İspanya'da şu ana kadar tespit edilen vaka sayısı 14 bini aştı, hayatını kaybedenler ise 638'e çıktı.

İRAN'DA 17 BİN KİŞİ VİRÜSTEN ETKİLENDİ

Virüsün en çok görüldüğü ülkelerden biri olan İran'da ise son rakamlar 17 bin kişinin virüsten etkilendiğini ve binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini gösterdi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin de katılımıyla dün gerçekleşen kabine toplantısında bakanların maskeler takarak önlem aldığı görüldü.

ABD'DE 155 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

ABD'de de Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 155'e yükseldi. ABD'nin Koronavirüs tedbirleri arasında Kanada ile sınırın kapatılması da eklendi.

TÜRKİYE'DE İKİ KİŞİ ÖLDÜ

Türkiye'de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın son yaptığı açıklamaya göre vaka sayısı 191'e yükseldi. Bakan Koca 61 yaşında bir erkek hastanın da hayatını kaybettiğini, ölenlerin sayısının 2'ye çıktığını duyurdu.

MEKSİKA'DA İLK ÖLÜM

118 yeni tip Koronavirüs vakasının görüldüğü Meksika'da ilk ölüm meydana geldi. Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden hastanın 41 yaşında bir erkek olduğunu söyledi.

ABD'DE VAKA SAYISI 9 BİN 464'E YÜKSELDİ

ABD’de Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 155'e yükselirken, ülkedeki vaka sayısı 9 bin 464'e ulaştı. Salgından en çok etkilenen eyaletlerden biri olan New York Belediye Başkanı Bill de Blasio yaptığı açıklamada, durumun çok korkutucu olduğunu belirtti. Blasio, New York’a yapılması gereken federal yardımların acilen ulaştırılması çağrısında bulundu. Başkan Trump’a ABD Ordusunu Koronavirüs salgınıyla ilgili tam olarak harekete geçmesi çağrısında bulunan Başkan Blasio, “Birinci sınıf sağlık ekiplerine ihtiyacımız var. Onların lojistik desteğine ve fabrikalardan tıbbi malzemelere ihtiyacımız var" dedi.

FİJİ'DE İLK VAKA

Güney Pasifik ülkesi Fiji’de ilk yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası tespit edildi.

BRİTANYA'DA OKULLAR VE SINAVLAR İPTAL EDİLDİ

Britanya'da Koronavirüs vakaları artarken hükûmetin önlemlerinin 'öneri' derecesinde kalması tepki çekerken son kararla ülkedeki okullar ve sınavlar iptal edildi.

'YERİNDE SIĞINAK' ÇAĞRISI

ABD'de yeni tip Koronavirüs vakasının en çok görüldüğü eyaletlerden biri olan California'da vatandaşlara zorunlu bir "yerinde sığınak" çağrısı yapıldı. "Yerinde sığınak" çağrısı zorunlu hâller olmadığı müddetçe insanların evlerinden çıkmamasını gerektiriyor.

750 MİLYAR EURO BÜTÇE

Avrupa Merkez Bankası, bölgesel finans sistemini çalışır hâlde tutmak ve ekonominin pandemiyle mücadelesine katkı sağlamak için 750 milyar Euro bütçe ayırcaklarını bununla devlet borçları ve özel güvenceleri sağlayacaklarını duyurdu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi