Londra Köprüsü'ndeki saldırıda iki kişi yaşamını yitirdi: Partiler seçim çalışmalarına ara verdi

İngiltere'nin başkenti Londra'da, kentin merkezindeki London Bridge'de (Londra Köprüsü) düzenlenen bir dizi bıçaklı saldırıda iki kişi hayatını kaybetti. Polis, şüpheliyi vurarak öldürdü. İktidardaki Muhafazakar Parti ile ana muhalefetteki İşçi Partisi seçim kampanyalarını askıya aldı.

Bıçaklı saldırılarda kaç kişinin yaralandığı açıklanmadı. Londra Belediye Başkanı Sadi Khan yaralılardan bazılarının durumlarının ağır olduğunu söyledi.

Londra Emniyet Müdür Yardımcısı Neil Basu ise vurulan şüphelinin üzerinde "patlayıcı süsü verilmiş düzenek" olduğunu belirtti.

Basu yaşananlar için "terör vakası" dedi, Londra'da güvenlik önlemlerinin artırıldığını açıkladı ve Londralılardan Londra Köprüsü'nden uzak durup dikkatli olmalarını istedi.

Saldırılarla ilgili soruşturma sürüyor.

Polisin kordon altına aldığı Londra Köprüsü'nde tren metro istasyonu kapatıldı.

BAŞBAKAN JOHNSON SEÇİM KAMPANYASINA ARA VERDİ

İngiltere Başbakanı Boris Johnson BBC'ye yaptığı açıklamada seçim kampanyasına ara verdiğini söyledi.

Şüpheliye önce sivillerin müdahale ettiğini söyleyen Johnson, "Bu saldırılara karışan herkes yakalanacak ve adalet önüne çıkarılacak" dedi.

JEREMY CORBYN LİDERLİĞİNDEKİ ANA MUHALEFET PARTİSİ DE ARA VERDİ

İngiltere'de 12 Aralık'ta yapılacak erken seçim öncesi Başbakan Johnson'ın lideri olduğu Muhafazazakar Parti'den sonra ana muhalefetteki İşçi Partisi de kampanya faaliyetlerini askıya aldı.

İÇİŞLERİ BAKANI PATEL: KAYGILIYIM

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Londra Köprüsü'ndeki gelişmelerin kendisini çok kaygılandırdığını söyledi.

Patel, "Aklım bölgedeki insanlarda. Hızlı müdahalesinden ötürü polisimize minnettarım. Herkesten polisin tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmesini istiyorum" dedi.

GEÇMİŞTE DE BENZER BİR SALDIRI OLMUŞTU

Londra Köprüsü'nde 3 Haziran 2017'de düzenlenen saldırıda da 8 kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi