Mazlum Kobani: Türkiye’yle görüşmeler yapamaya hazırız

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Yöneticisi Mazlum Kobani, Al-Monitor’dan Amberin Zaman’a kunuştu. Kobani, “Bütün dünya Kürtlerin kim olduğunu biliyor ve bize sempati duyuyor. Türkiye'nin aksine, kendimizi korumak için lobi faaliyetlerine milyonlarca dolar harcamamız gerekmiyor. Bunun nedeni adil bir nedenimiz var” dedi.

Kobani, ABD’nin çekilme kararından sonra ABD Başkanı Donald Trump ve yardımcısı Mike Pence’nin kendisini aradığını da ifade etti.

“Türkiye'yle veya daha kesin olarak Erdoğan'la bir tür diyaloğu sürdürme şansı olduğunu görüyor musunuz? Öcalan’ın bahesettiği “Eşme ruhu” ruhu yeniden canlandırılabilir mi?” şeklindeki sorusuna Kobani, şu yanıtı verdi; “Neden olmasın? Türkiye'nin Süleyman Şah'ın kalıntılarını Kobani'ye iade etmek ve mezarını yeniden inşa etmek istediğini biliyoruz. Türkiye iyi niyetimizi suistimal etmezse, Türk Silahlı Kuvvetleri ile koordinasyon içinde karşılıklı anlayışa dayanarak böyle bir operasyon yürütülmesine yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.”

Türkiye, Suriye ve Irak’taki Kürt sorunun iç içe geçmiş bir sorun olarak tanımlayan Kobani, “Türkiye ve Suriye'deki Kürt sorunu iç içedir. Irak'taki Kürtler de bu denklemin bir parçası. Onları ayıramayız. Türkiye'de barışa doğru atılan her adımın olumlu etkileri burada Rojava'da hissediliyor. Aynı şekilde, Türkiye'nin Suriye Kürtlerine yönelik olumlu hareketlerinin Türkiye'deki Kürtler üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Aynı şekilde, Türkiye'nin düşmanca hamle sınırının her iki tarafını da olumsuz etkilemektedir” diye konuştu.

‘TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELER YAPAMAYA HAZIRIZ’

ABD Başkanı Donald Trump’un Türkiye ile Rojava arasındaki arabuluculuk rolüne değinen Kobani, Ankara ile olan problemleri sona erdirmek için Trump’ın söz verdiğini söyledi;

“Eğer bunu yaparsak, bu kesinlikle Türkiye'deki Kürtlerin durumunu hafifletecek ve Türk kamuoyunun barış lehine değişmesine yardımcı olacaktır. Trump’a yazdığım mektupta Türkiye'nin Kürt sorununu kendi sınırları içinde ele alması gerektiğini vurguladım. Bize yardım etmek için ne gerekiyorsa yapmaya söz verdi. Tekrar ediyorum, Türkiye ile olan sorunlarımızı çözmek için elimizden gelenin en iyisini yaptık. SDG olarak, YPG olarak, geçmişte Türkiye ile doğrudan görüşmeler yaptık ve tekrar yapmaya hazırız. Barış istiyoruz.”

Independent Türkçe, Al Monitor

ETİKETLER

Editörün Seçimi