Natalie Portman kıyafetiyle ilgili gelen tepkilere cevap verdi: Evet, cesur değilim

Oscar Ödül Töreni'nde bu yıl en iyi yönetmen kategorisinde hiç kadın aday olmamasını protesto eden oyuncu Natalie Portman, bu yıl film çeken ancak Oscar'a aday gösterilmeyen kadın yönetmenlerin isimlerini taşıyan bir Dior ceketle törene gelmişti. Üzerinde kadın yönetmenlerin isimlerinin yazılı olduğu bir kıyafet giymesinin ardından "İcraat görelim" eleştirileri almıştı. Kıyafetiyle ilgili eleştirilere cevap veren Portman, "Evet, cesur değilim" dedi.

MCGOWAN'IN ELEŞTİRİLERİNE YANIT VERDİ

Natalie Portman, #MeToo hareketinin önde gelen aktivistlerinden Rose McGowan’ın, Oscar kıyafetine yönelik eleştirisine yanıt verdi.

KADIN YÖNETMENLERİN İSİMLERİ İŞLENMİŞ BİR PELERİN GİYMİŞTİ

Ünlü oyuncu 92. Oscar Ödül Töreni’nde üzerine gözardı edilen kadın yönetmenlerin isimleri işlenmiş bir pelerin giymişti.

'İCRAAT GÖSTERMESİNİ İSTİYORUM'

Rose McGowan ödül töreninin ardından Facebook’ta yaptığı paylaşımda Portman’ın bu hareketini eleştirmiş ve “o ve diğer aktrislerin icraat göstermesini istiyorum” diye yazmıştı.

AZ SAYIDA KADIN YÖNETMENLE ÇALIŞMASINA DİKKAT ÇEKMİŞTİ

McGowan, Natalie Portman’ın kariyeri boyunca az sayıda kadın yönetmenle çalışmasına ve kendi yapım şirketinde de az sayıda kadın yönetmenle işbirliği yapmasına dikkat çekmişti.

'DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİRDİNİZ'

McGowan, “Senin gibi üst düzey ünlüler sorunun kendisi olmak yerine bir duruş sergileseydi dünyayı değiştirebilirdiniz. Evet, sen, Natalie. Sorun sensin. Sorun riyakarlık. Sorun diğer kadınların sahte desteği” ifadelerini kullanmıştı.

'MCGOWAN'A KATILIYORUM'

The Wrap’ta yer alan habere göre Natalie Portman cephesinden bu eleştirilere yanıt geldi. Portman, “Üzerinde kadınların isimleri yazılı olan bir elbise giydiğim için “cesur” diye nitelenmemin doğru olmadığı konusunda Bayan McGowan’a katılıyorum” diye belirtti.

'KADINLARLA SADECE BİRKAÇ FİLM YAPTIĞIM DOĞRU'

Portman şu ifadeleri kullandı:

"Cesur daha çok, son birkaç haftadır inanılmaz bir baskı altında Harvey Weinstein’e karşı tanıklık eden kadınların hareketleriyle ilişkilendirdiğim bir terim. Kadınlarla sadece birkaç film yaptığım doğru. Uzun kariyerim boyunca kadın yönetmenlerle birkaç kez çalışma şansım oldu. Marya Cohen, Mira Nair, Rebecca Zlotowski, Anna Rose Holmer, Sofia Coppola, Shirin Neshat ve kendimle kısa filmler, reklamlar, müzik videoları ve filmler yaptım. Ne yazık ki yapmaya çalıştığım ama başaramadığım filmler tarihe gömüldü. Yani şunu demek istiyorum, denedim ve denemeye devam edeceğim. Henüz başarılı olmasam da yeni bir döneme adım attığımız için umutluyum."

Independent Türkçe, The Wrap

Derleyen: Sezin Bala

ETİKETLER

Editörün Seçimi