NATO zirvesi öncesi Türkiye'yi öven Trump'tan Fransa'ya ağır eleştiri

NATO Zirvesi için İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, toplantı öncesi yaptığı açıklamada Türkiye'den övgüyle bahsederken, Fransa'ya ağır tepki gösterdi.

Amerikalı lider, Macron'un sözleri ile ilgili, "Bu çok ağır bir açıklama, bunu söylediğinizde kendiniz dahil 28 ülkeyi aşağılamış oluyorsunuz" ifadelerini kullandı.

Trump, "Herkesten çok onların (Fransa'nın) korumaya ihtiyacı varken NATO'dan uzaklaşıyorlar, bu beni şaşırtıyor" yorumunu yaptı.

ABD İLE FRANSA ARASINDA TİCARET SAVAŞI

Trump'ın yorumu, ABD ile Fransa arasındaki vergi tartışmalarının yoğunlaştığı döneme denk geldi. Trump, "Fransa'nın Amerikan şirketlerine vergi uygulamasını istemiyorum, vergi uygulayacak biri varsa o da ABD'dir, Fransa değil." dedi.

Paris yönetimi bu yılın başında, Amerikalı teknoloji firmalarına ek vergi getirilmesini kararlaştırmış, Washington buna karşılık Fransız ürünlere vergi konmasını gündeme taşımıştı.

Taraflar arasındaki görüşmeler sonuçsuz kalınca ABD, 2,4 milyar dolar değerindeki peynir ve şarap gibi Fransız ürünlerin vergilerini iki katına çıkarma tehdidinde bulundu.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, konuyu Avrupa Birliği düzeyine taşıdıklarını ve ABD'nin vergileri artırması halinde AB'nin çok güçlü yanıt vereceğini ifade etti.

TRUMP'TAN TÜRKİYE'YE ÖVGÜ

Türkiye'yle iyi ilişkileri olduğunu belirten Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 'iyi anlaştığını' kaydetti.

IŞİD İLE MÜCADELEDE DAHA İYİSİ YAPILAMAZDI

"Türkiye'yle iyi ilişkilerimiz var. Yeterince uzun süre sınırlarında kaldık, artık sınırlarından çekildik. İyi iş çıkarıyorlar" diyen ABD başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de iyi anlaştığını belirtti.

IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi'nin öldürüldüğü operasyonda Türkiye'nin ABD'ye çok yardımcı olduğunu ifade eden Trump, "Türkiye, daha iyisini yapamazdı, daha fazla destek veremezdi" dedi. Türkiye'nin, ABD'nin hangi amaçla operasyon düzenlediğini bilmemesine rağmen Amerikan ordusuna destek olduğunu sözlerine ekledi.

Trump, "Uzun yıllardır, yeterince Türkiye'nin sınırındaydık. Artık sınırlarından çekildik, petrolü ise tuttuk." dedi.

NATO GENEL SEKRETERİNDEN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Türkiye'nin NATO'nun önemli bir üyesi olduğunu ve IŞİD'e karşı operasyonda kilit rol oynadığını ifade etti. Stoltenberg, Washington ile Ankara arasındaki Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin anlaşma sayesinde ,Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusundaki operasyonları durdurduğunu ve şiddette önemli derecede azalma olduğunu hatırlattı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi