Nevada Valisi: Las Vegas'taki kumarhaneleri 4 Haziran'da açmayı istiyoruz

ABD'nin Nevada Valisi Steve Sisolak, eyalet genelinde önerilen yeniden açılış tarihinin, Covid-19 vakalarının düşüşe geçtiğini gösteren verilere bağlı olduğunu ifade etti. Nevada eyaletindeki istihdamın üçte biri turizm sektöründen sağlanıyor. Çalışmayı durdurma kararıysa toplu işten çıkarmalara ve ücretsiz izinlere neden oldu.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın nisan ayı verileri, eyaletin yüzde 28,2'yle en yüksek işsizlik oranına sahip olduğunu gösteriyor. Nevada'yı takip eden Michigan eyaletinde bu yüzde neredeyse 6 puan daha düşük. Nevada Oyun Yönetimi Kurulu, salı günü halk sağlığı yetkililerinin tavsiyelerine de yer verilecek, yeniden açılma planlarıyla ilgili bir toplantı düzenleyecek.

'KADEMELİ OLARAK'

Kumarhanelerin doluluk oranını yüzde 50'yle sınırlamaları, sosyal mesafelendirme önlemlerini uygulamaları ve aynı zamanda sıkı temizlik yapmaları, şimdiden onlara bildirildi. Diğer yandan kumarhanelerin hepsi yeniden açılmak için acele etmeyecek. En büyük işletmelerin sahipleri, talebe bağlı ve kademeli olarak yeniden açılacaklarını ifade ediyor. İlk dönen turistler muhtemelen Kaliforniya gibi komşu eyaletlerden kara yoluyla gelecek ve Las Vegas'ın 2019'daki gibi 42 milyona varan turist sayılarına ulaşması için uzun bir süre geçmesi gerekecek.

'KONTROL GRUBU ÖNERİSİ DİKKAT ÇEKMİŞTİ'

Independent'ten Oliver O'Connell'ın haberine göre tecrit önlemleri dahilinde kumarhanelerin kapılarını kapatması, nisan ayının sonlarında Las Vegas belediye başkanının CNN'le gerçekleştirdiği bir röportajda işletmeleri yeniden açmak istediğini ve (deneylerdeki kontrol gruplarına atıf yaparak -çn.) şehrin bir "kontrol grubu" olmasını önermesiyle medyanın ilgisini çekmişti. Vali Sisolak'sa belediye başkanının eyaletin ekonomisini yeniden canlandırma isteğini o zaman paylaşmamıştı.

Nevada eyaleti, toparlanmayı hedefleyen yol haritasının ilk aşamasını iki hafta önce devreye sokarak ekonomisini yeniden canlandırmaya başladı. Şimdiye kadar 7 bin 531 doğrulanmış Covid-19 vakasının açıklandığı eyalette, resmi kayıtlara göre koronavirüs nedeniyle 387 ölüm gerçekleşti.


Independent Türkçe için çeviren: Umut Can Yıldız

ETİKETLER

Editörün Seçimi