Normalleşmede üçüncü aşamaya geçecek olan Belçika'da, can kaybı  9 bin 321'e yükseldi

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile Belçika'da 9 bin 321 kişi hayatını kaybetti. Normalleşmede üçüncü aşamaya geçecek olan Belçika'da, Covid-19 vaka sayısı ise 57 bini geçti.

TOPLAM VAKA SAYISI 57 BİNİ AŞTI

Belçika Kriz Merkezinden yapılan açıklamada, son 24 saatte 250 kişi de hastalık tespit edilmesiyle, toplam vaka sayısı 57 bin 342'ye yükseldi.

SON 24 SAATTE 25 KİŞİ TABURCU EDİLDİ

Ülkede son 24 saatte 27 kişinin hastaneye kaldırıldığı, 25 kişinin taburcu edildiği kaydedilen açıklamada, yoğun bakım ünitesindeki hasta sayısının 5 azalarak 251 olduğu bilgisi paylaşıldı.

TOPLAM CAN KAYBI 9 BİN 312'YE YÜKSELDİ

Son 24 saatte 32 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı sayısı 9 bin 312'ye yükseldi. Bu kişilerin yüzde 48'i hastanelerde, yüzde 51'i huzurevlerinde yaşamını yitirdi.

OKULLARDA EĞİTİM ÖĞRETİME BAŞLANDI

Ülkede normalleşmenin ikinci aşamasına geçen hafta başında geçilmesiyle birlikte, 18 Mayıs'ta sıkı tedbirlerle kademeli olarak okullarda eğitim öğretime başlandı.

DÜĞÜN VE CENAZE TÖRENLERİ YAPILABİLİYOR

Kuaförler randevuyla müşteri kabul edebilirken, azami 30 kişinin katılımıyla düğün ve cenaze törenleri yapılabiliyor.

PAZAR YERLERİ DE AÇILDI

Pazar yerleri de sosyal mesafe kurallarına uyularak açıldı. Spor kulüpleri en çok 20 kişiyle ve açık havada antrenman yapabiliyor. İş yerlerinde uzaktan çalışma esas alınıyor.

KÜTÜPHANELER HİZMET VEREBİLİYOR

Müze ile hayvanat bahçeleri gerekli önlemleri almak ve bilet satışlarını internetten yapmak kaydıyla yeniden kapılarını açtı. Aynı koşullar altında kütüphaneler de hizmet verebiliyor.

BİR SONRAKİ AŞAMAYA NE ZAMAN GEÇİLECEK?

Bir sonraki aşamaya da en erken 8 Haziran'da geçilecek. Spor müsabakalarının ve iç turizmin başlaması ise daha sonra değerlendirilecek.

BELÇİKA EN YÜKSEK ÖLÜM ORANINA SAHİP

Resmi verilere göre Belçika, koronavirüsün en sert etkilediği ülke oldu. 12 milyon kişinin yaşadığı ülke, en yüksek ölüm oranına sahip. Johns Hopkins Üniversitesi’nin istatistiklerine göre ülkedeki yüzde 16,4’lük ölüm oranı, yüz bin kişi başına 78 koronavirüs hastasının hayatını kaybettiği anlamına geliyor.

Independent Türkçe

ETİKETLER

Editörün Seçimi