Putin: NATO’nun kurulma sebebi olan Sovyetler artık yok

NATO'nun eskimiş düşünce biçiminin modern dünya koşullarına ayak uyduramadığını söyleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “NATO'nun kuruluş sebebi olan Sovyetler Birliği artık yok. Varşova Paktı da yok. Ancak NATO varlığını sürdürmekle kalmayıp, genişliyor da” ifadelerini kullandı. Putin, daha önce birçok kez NATO ile işbirliğine hazır olduklarını belirtmişti.

Putin, ‘hızla gelişen dünyada NATO’nun kendine özgü eskimiş düşünce basmakalıplarının bir işbirliği aracı olamayacağını’ söyledi. Putin, Rus donanmasının ihtiyaçlarına ilişkin bir toplantıda “Son yıllarda İttifak’ın eskimiş düşünce basmakalıpları hızla, net biçimde değişen modern dünya koşullarında etkili çözüm arayışı ve kabulü için iyi bir araç görevi göremiyor” dedi.

‘MÜCADELE İÇİN HAZIR OLDUĞUMUZU SÖYLEDİK’

Daha önce birçok kez NATO ile işbirliğine hazır olduklarını belirten Putin, “Terörle mücadele, yerel silahlı krizler, kitle imha silahlarının kontrolsüz yayılması tehlikesi gibi gerçek tehditlerle mücadele için hazır olduğumuzu söyledik” diye konuştu.

‘VARŞOVA PAKTI, VARŞOVA ANLAŞMASI DA YOK’

İttifak’ın Sovyetler Birliği’yle mücadele için kurulduğunu hatırlatan Putin, “Bilindiği gibi artık Sovyetler Birliği yok, NATO’nun kuruluşuna cevaben oluşturulan Varşova Paktı, Varşova Anlaşması da yok. Ancak NATO varlığını sürdürmekle kalmayıp genişliyor da. Kuruluşu sırasında 12 ülke varken, artık 29 ülke var. İttifak ülkelerinin askeri harcamaları da küresel askeri harcamaların yüzde 70’ini oluşturuyor” dedi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi