Suriye Anayasa Komitesi toplantıları 25 Kasım'da devam edecek

Özel Temsilci Pedersen, BM Cenevre Ofisi'nde devam eden Suriye Anayasa Komitesinin 45 kişilik yazım kurulunun beşinci ve son gün toplantılarının ardından basın toplantısı düzenledi.

Komite'nin 150 üyesiyle 30 Ekim'de başlayan toplantıların başarılı geçtiğinin altını çizen Pedersen, bu hafta başından bu yana 45 kişilik anayasa yazım kuruluyla yoğun müzakereler gerçekleştirdiklerini aktardı.

Pedersen, Anayasa Komitesi toplantılarına çok iyi başlangıç yaptıklarını ve birçoklarının beklediğinden 'daha iyi geçtiğinin' altını çizerek, "Bence oldukça kıymetli ve çok iyi müzakerelerde bulunduk." dedi.

Görüşmeler konusunda ayrıntıya girmeyen Pedersen, egemenlik, toprak bütünlüğü ve terörizm konularına odaklandıklarını söyledi .

Muhaliflerin eş başkanı Hadi El Bahra ve Suriye hükümetinin eş başkanı Ahmed Kuzbari'nin görüşmelerde 'profesyonelce' davrandığını anlatan Pedersen, iki eş başkanın toplantıların bir sonraki turu için Cenevre'de 25 Kasım'da yeniden bir araya gelme konusunda anlaşmaya vardıklarını aktardı.

Pedersen delegelerin gelecek haftalarda 'bir çalışma planı oluşturmasını' umduğunu belirtti.

KOMİTENİN YAPISI

Suriye Anayasa Komitesi, büyük ve küçük olmak üzere iki yapıdan oluşuyor. Büyük yapı, komite üyelerinin tümünü kapsıyor ve hükümet, muhalefet heyeti, sivil toplum temsilcileri olmak üzere üç gruptan oluşuyor.

Küçük yapı ise üç listeden seçilen 15'er kişiden meydana geliyor ve anayasanın yazımından sorumlu bulunuyor.

45 kişilik yazım kurulunun hazırladığı taslakları 150 kişilik büyük yapının onaylaması, karar alınması için ise üyelerin en az yüzde 75'inin 'evet' oyu gerekiyor.

Komitenin yapısıyla ilgili en dikkati çeken husus ise iki eş başkana sahip olması. Muhaliflerin eş başkanlığını Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) eski başkanı Bahra, hükümetin eş başkanlığını ise önceki anayasayı hazırlayan komitede de yer alan hukukçu Ahmed Kuzbari yürütüyor.

ETİKETLER

Editörün Seçimi