Yemen ve Afrika'dan gelen milyonlarca çekirge, Suudi Arabistan'ın doğu illerini istila etti. Bazı Suudiler, çekirgeleri yağda kızartarak yediği görüntüleri paylaştı. Bakanlık ise 'zehirlenme' uyarısında bulundu. Suudi Arabistan'ın doğusundaki Kubar ve Damam kentlerini çekirgeler bastı. Yerel kaynaklar, bu kentlerin milyonlarca çekirgenin istilasına uğradığını belirtti. Halk, duruma müdahale edilmesi için yetkililere çağrıda bulundu. Çekirgeler başkent Riyad, Hail, Kasim ve Şarkiye’de de görüldü.

Bir kişinin aracın içinden çektiği videoda binlerce çekirgenin havada uçuştuğu, diğer görüntülerde de binlerce çekirgenin yerlerde olduğu görüldü.
Yemen tarafından geldiği düşünülen çekirgelerle ilgili açıklama yapan Suudi Arabistan Çevre, Su ve Tarım Bakanlığı Sözcüsü Abdullah Ebu Hayl, bakanlığın kış ve sonbahar aylarında görülen çekirge istilasına karşı gerekli çalışmaları yürüttüğünü söyledi.

AY SONUNA KADAR DEVAM EDECEK

Hayl, Kabe’nin bulunduğu Mekke kentinin Leys ve Kunfuda bölgelerinde 17 bin hektarlık alanda temizlik ve çoğalmayı engelleme çalışmasının haftalar önce başladığını ve ay sonuna kadar devam edeceğini bildirdi. Bakanlık, doğu bölgelerinde görülen çekirge istilasının orta ve kuzey bölgelere yayılımını engellemek için çaba gösterildiğini aktardı. Bakanlık, önümüzdeki günlerde Yemen ve Umman’dan daha fazla çekirge istilası beklendiğini ekledi. Ortadoğu ve Afrika bölgesinde çoğalan çekirgeler, Kenya, Uganda, Tanzanya, Somali ve Etiyopya’dan sert rüzgarlar nedeniyle başka ülkelere taşınıyor.


PROTEİN KAYNAĞI OLDU

Suudi Arabistan’da zaman zaman yoğun şekilde görülen çekirdek istilası, bazı Suudiler için ‘protein’ kaynağına dönüşüyor.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, kazanlarda kızartılan çekirgelerin yendiği görülüyor.

Protein bakımından zengin olduğunu belirtilen çekirgelerde yüzde 50-70 arası protein oranı buluduğu ifade ediliyor.

Bu da böcek familyası içerisindeki en yüksek oran. Hatta bir tavuktaki protein oranından 3 kat fazla.

'YEMEYİN' UYARISI

Suudi Arabistan Çevre, Su ve Tarım bakanlığı, ilaçlama nedeniyle çekirgelerin zehirli olabileceği uyarısında bulundu. Sosyal medyada Halid Casim adlı kullanıcı, çekirgelerin içerisinde kurt bulunduğu gerekçesiyle 'yemeyin' uyarısı yaptı. Twitter'da paylaşılan videoda bir kişi çekirgenin içinde kurt olup olmadığını görmek için gövdesinden yarıyor. Görüntüde çekirgenin içinden kurt çıktığı görülüyor.


ÇEKİRGE YEMEK CAİZ Mİ?

Diyanet İşleri Başkanlığı, çekirgenin caiz olup olmadığı ile ilgili soruya, çekirge yemenin sünnetten sayıldığı yanıtını veriyor. Diyanet’in fetvasında şu ifadeler yer alıyor:

Hakkında ayet ve hadislerde hükmü bulunmayan hayvanlar İslam âlimlerince, pis ve iğrenç olup olmadıklarına, leş ve pislik yiyip yememelerine göre ele alınmış ve yaratılışında vahşet ve bayağılık olmayan, iğrenç görülmeyen, pislik ve leş yemeyen hayvanların etlerinin dini ölçüler içinde helal olduğu sonucuna ulaşılmıştır

500 MİLYON ÇEKİRGE GELECEK

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü üst düzey yetkilisi Keith Cressman ‘’Roma büyüklüğünde bir çekirge sürüsü Kenya’da herkesin yiyeceği yemeği bir günde tüketebilir’’ dedi. Cressman, haziran ayında daha büyük bir sürünün gelmesinin beklendiğini ve bu kez sayının 500 milyondan fazla olacağını tahmin edildiğini söyledi.

ETİKETLER


Editörün Seçimi