Trump: Erdoğan ile iyi anlaşıyorum

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, “Türkiye'yi seviyorum. Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip Erdoğan) ile iyi anlaşıyorum” ifadelerini kullandı. Trump, “Suriye’ye yapılan operasyondan sonra Türkiye NATO’nun bir parçası olmalı mı?” sorusuna ise, “Bu üyeler arasında masaya yatırılmalı” yanıtını verdi.

‘O, NATO'NUN ÇOK İYİ BİR ÜYESİ’

Trump açıklamalarının devamında, "Türkiye'yi seviyorum ve Cumhurbaşkanı'yla iyi anlaşıyorum. O, NATO'nun çok iyi bir üyesi ya da olacak" diye konuştu.

‘MACRON İLE İYİ BİR İLİŞKİM VAR’

NATO liderler zirvesi öncesinde açıklamalarda bulunan Trump, Fransa Cumhurbaşkanı'nın The Economist'e yaptığı "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşiyor" açıklamasıyla ilgili olarak, "Macron ile iyi bir ilişkim var ancak bazen söylememesi gereken şeyler söylüyor" dedi.

TRUMP’IN ERDOĞAN’A YAZDIĞI MEKTUP: SERT BİR ADAM OLMA, APTAL OLMA

ABD merkezli Fox Business Network kanalından sunucu Trish Regan, Trump’ın Erdoğan’a gönderdiği bir mektubu paylaşmıştı. Söz konusu mektupta Trump’ın Erdoğan’a hitaben “Sert bir adam olma. Aptal olma” ifadelerini kullanıyor.

Mektupta şu ifadeler yer alıyor:

"Sayın Başkan,

İyi bir anlaşmaya varalım! Binlerce insanın katledilmesinden sorumlu olmak istemezsiniz ve ben de Türk ekonomisini mahvetmekten sorumlu olmak istemem – ki bunu yaparım. Rahip Brunson sırasında size zaten bunun küçük bir örneğini gösterdim.

Bazı sorunlarınızı çözmek için çok çalıştım. Dünyayı hayal kırıklığına uğratmayın. İyi bir anlaşma yapabilirsiniz. [SDG Genel Komutanı] General Mazlum sizinle müzakere etmeye istekli ve geçmişte asla vermeyecekleri tavizleri vermeye de istekli. Onun bana yazdığı, benim yeni aldığım mektubun bir kopyasını size gönderiyorum.

Bu işi doğru ve insancıl bir şekilde hallederseniz, tarih sizi iyi hatırlayacaktır. İyi şeyler yaşanmazsa, tarih sizi sonsuza dek bir şeytan olarak hatırlar. Sert adam olma! Aptallık etme!

Seni daha sonra arayacağım…”

ETİKETLER

Editörün Seçimi