Trump’ın İran yaptırımlarına karşı geliştirilen sisteme altı ülke daha katıldı

ABD’nin nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilip İran’la ticarete yeni yaptırım dayatması sonrası Fransa, İngiltere ve Almanya’nın bu yaptırımları bertaraf etmek için kurduğu Ticareti Destekleme Enstrümanı’na ( INSTEX) altı Avrupa ülkesi daha katılıyor.

Yapılan ortak açıklamada INSTEX’in kurucuları olan Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık’ın Belçika, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, Norveç ve İsveç’in de sisteme dahil olmasından memnuniyet duyduğu kaydedildi.

Açıklamada, 6 yeni üyenin eklenmesinin “INSTEX’i daha da güçlendirdiği ve katılımın Avrupalı ülkelerin İran’la meşru ticareti kolaylaştırma çabalarının da göstergesi olduğu” belirtildi.

Kurucu ülkeler bu durumun, “İran’ın nükleer programına dair 2015 tarihli Kapsamlı Ortak Eylem Planı’na (KOEP) taahhütlerinin sürdüğünün açık bir işareti olduğunu” vurguladı.

İran’ın “hiçbir erteleme” olmaksızın anlaşmadaki şartlara dönmesi gerektiği konusunda ısrar eden ortaklar, “KOEP çerçevesinde diplomatik çözüme dair çabalarımızı gerçekleştirme hususunda taahhüdümüz tamamen sürüyor” ifadelerini kullandı.

Bir nevi “takas dairesi” işlevi yüklenen Paris merkezli INSTEX, İran’ın petrol satmasına ve karşılığında başka ürünler ya da hizmetler satın almasına imkan tanıyor. Ocak ayında kurulan sistemde henüz herhangi bir alım satım işlemi gerçekleştirilmedi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi