Türkiye, Bağdadi'nin ablasını yakaladı

Reuters haber ajansına konuşan üst düzey bir Türk yetkili Bağdadi'nin ablası Rasmiya Avad'ın Azez'de yakalandığını açıkladı. 

Yetkili Bağdadi'nin 65 yaşındaki ablası Avad'ın yanı sıra kocası ve gelininin de gözaltına alındığını duyurdu. 

Bağdadi'nin ablasının yakalandığında yanında 5 çocuğun olduğu belirtildi. 

Yetkili "IŞİD'in iç işleyişi hakkında Bağdadi'nin kız kardeşinden hazine değerinde istihbarat almayı umuyoruz." dedi. 

Associated Press'e (AP) konuşan üst düzey bir Türk yetkili de Avad'ın dün akşam Azez'de ailesiyle birlikte yaşadığı bir treyler konteynerinde yakalandığını belirterek "Bu istihbari açıdan bir altın madeni. Onun IŞİD hakkında bildikleri bizim örgüt hakkındaki bilgimizi önemli ölçüde artıracak." ifadelerini kullandı. 

Bağdadi'nin geçen ay ABD komandolarının Barişa'da yaptığı operasyonda sıkıştığı tünelde üzerindeki patlayıcı yüklü yeleği infilak ettirerek öldürdüğü duyurmuş, IŞİD de yayınladığı mesajda Bağdadi'nin ölümünü doğrulamıştı. 

IŞİD yaptığı açıklamada yeni liderlerinin Ebu İbrahim El Haşimi El Kureyşi olduğunu da duyurmuştu.

 FAHRETTİN ALTUN DOĞRULADI

Bağdadi'nin ablasının yakalandığını Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da doğruladı. 

Altun Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Bağdadi'nin ablasının gözaltına alınması Türkiye'nin terörle mücadele operasyonlarının başarısının bir diğer örneği." dedi.

'Türkiye'nin  IŞİD'e karşı kararlılığından şüphe duyulması için kara propaganda yapıldığını' söyleyen Altun "Benzer düşüncedeki ortaklarımızla terörle mücadeledeki işbirliğimiz sorgulanamaz." ifadelerini kullandı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi