Türkiye ve Rusya Fırat'ın doğusunda üçüncü ortak kara devriyesini yaptı
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Rusya Federasyonu ile 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi’de varılan mutabakat çerçevesinde; Türk ve Rus askeri unsurlarının üçüncü ortak kara devriyesinin Fırat’ın doğusundaki Kamışlı-Derik (Malikiye) arasındaki bölgede yapıldığını duyurdu.
Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, Şırnak'ın İdil ilçesinin Alakamış köyü mevkisinden 4 zırhlı araçtan oluşan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyu, ortak kara devriyesine katılmak için sınırı geçerek Rus askeri konvoyuyla buluştu.

Devriyeyi gerçekleştiren konvoya insansız hava araçları (İHA) da eşlik etti.

Ortak konvoy devriyesi, 3 saat 45 dakika sürdü. 

RUSYA: İKİ TARAFTAN 48 ASKER KATILIYOR

Sputnik'in aktardığına göre, Rusya Savunma Bakanlığı da açıklamasında üçüncü devriye görevinin yapıldığını doğruladı.

Açıklamaya göre, Rus askeri polisleri ve Türk sınır güçlerinin üçüncü ortak devriyesi Kamışlı yerleşim biriminin kuzeydoğusundan onlarca kilometre ötedeki yeni bir sınır bölgesinde başladı. Ortak devriye görevi ilk kez farklı bir güzergahtan geçiyor ve doğudan Suriye-Türkiye sınırı boyunca uzanıyor. Güzergahın uzunluğu ise 100 kilometre.

Konvoyda Rus Tayfun, Tigr ve BTR-80 zırhlı araçları ile Türkiye’nin Kirpi zırhlı aracının yanı sıra iki taraftan 24’er asker yer aldı. Konvoyun hareketi Rus askeri polislerinin Orlan-10 insansız hava aracı ile eş zamanlı olarak takip edildi.

Soçi mutabakatı kapsamında Türk-Rus ilk ortak kara devriyesi 1 Kasım cuma günü Resulayn'ın 40 kilometre doğusu ile Kamışlı'nın 30 kilometre batısı arasındaki bölgede, ikinci ortak devriye 5 Kasım'da Kobani'nin (Aynularab) doğusu ile Tel Abyad'ın batısı arasındaki bölgede yürütülmüştü.

SOÇİ MUTABAKATI

Mutabakat, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı yürüttüğü Resulayn ve Tel Abyad arasındaki yaklaşık 120 kilometrelik alanda ordusunu bırakmasını temin ederken, sınırın diğer bölümlerine Rusya ve Suriye güvenlik güçlerinin girmesini öngörüyor.

Bunun gerekçesi olarak da 'YPG'nin 30 kilometre güneye çekilmesini sağlamak' veriliyor.

Türkiye ve Rusya arasındaki mutabakat sonucu Türkiye'nin 9 Ekim'de Suriye'nin kuzeydoğusunda başlattığı 'Barış Pınarı Harekatı' durmuştu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi