‘Türkiye’nin gönderdiği kitleri ABD’de kim aldı?'

ABD’de Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak görev yapan Doktor Ergin Koçyıldırım, Sağlık Bakanı Koca’ya yazdığı açık mektubunda “Amerika Birleşik Devletleri’nde Kovid-19 tanısı için test amaçlı kullanılan kitler arasında Türkiye’den gelen bir kit olmadığını gördüm” dedi.

Gazete Duvar’da yayımlanan mektubunda Amerikan Haber Alma Özgürlüğü Yasası'ndan faydalanarak bu konuda en yetkili kurumlar olan CDC (Center for Dısease Control-Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi) ve FDA’ya (Food and Drug Administration – Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu) konuyu sordum diyen Koçyıldırım, “Buradan aldığım bilgilere göre şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde Covid-19 tanısı için test amaçlı kullanılan kitler arasında Türkiye’den gelen bir kit olmadığını gördüm” ifadesini kullandı.

“Birisi bu kitlerde bir gelecek görüp, bunu belki de ileride internetten satabilmek için almış olabilir” diyen Koçyıldırım, “Bu iş için 500 bin, iyi bir stok rakamı. Ya da bir laboratuvar bu kitleri birtakım araştırma deneylerinde kullanmak için almış olabilir” dedi.

Koçyıldırım, şunları söyledi:

“Kimin bu kitleri, ne amaçla aldığını ancak siz biliyorsunuz. Bizlerin bunu bilmesi mümkün değil. Benim asıl kaygılandığım konu, dün açıkladığınız gibi, hem de parasını ödeyerek, neden Çin’den, Vietnam’dan çok hızlı sonuç veren yüzbinlerce kit alınırken; envanterden 500 bin test kiti satıldı? Bunu bir hekim olarak anlamak mümkün değil.”

 

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi