'Yarasa kadın' uyardı: Covid-19 buzdağının yalnızca görünen kısmı

'Yarasa kadın' lakaplı Çinli araştırmacı, koronavirüse benzer salgın hastalıkları önleme yönünde küresel bir çaba sarf edilmediği takdirde insanların karşılaşabilecekleri konusunda dünya genelinde pek çok insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüsün buzdağının yalnızca görünen kısmı olduğunu söyledi. Yarasalardan geçen virüsler üzerine çalışma yürüten Çinli bilim insanı Shi Zhengli'nin çalışma yürüttüğü Vuhan laboratuvarı koronavirüsü yanlışlıkla insanlara bulaştırmakla suçlanmıştı.

'ÖNCEDEN HAREKETE GEÇMELİYİZ'

Yarasalardan geçen virüsler üzerine çalışma yürüten Çinli bilim insanı Shi Zhengli pazartesi CGTN’ye verdiği röportajda, “Eğer insanları bir sonraki bulaşıcı hastalık salgınından korumayı istiyorsak, doğada vahşi hayvanların taşıdığı bilinmeyen virüsler hakkında bilgi edinmek ve erken uyarı vermek için önceden harekete geçmeliyiz” dedi.

'VİRÜSLERİ ARAŞTIRMAZSAK, MUHTEMELEN BAŞKA SALGINLA KARŞILAŞACAĞIZ'

New York Post'un haberine göre, uçan memeliler üzerine yaptığı araştırmalar nedeniyle basının “yarasa kadın” diye nitelendirdiği Shi, “Eğer virüsleri araştırmazsak, muhtemelen başka bir salgınla karşılaşacağız” dedi.

345 BİNDEN FAZLA İNSAN HAYATINI KAYBETTİ

Kovid-19 hastalığına neden olan koronavirüs geçen yıl Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkmasından bu yana dünya genelinde 345 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

ÇİN DE KONUYA DAİR ŞEFFAF OLMAMA SUÇLAMALARIYLA KARŞILAŞMIŞTI

Shi’nin yardımcı direktörlüğünü yürüttüğü Vuhan laboratuvarının virüsü yanlışlıkla insanlara bulaştırdığından şüpheleniliyor. Öte yandan Çin de konuya dair şeffaf olmama suçlamalarıyla karşılaşmıştı.

LABORATUVARIN PANDEMİYE DAHİL OLDUĞU YÖNÜNDEKİ İDDİALARI REDDETTİ

Laboratuvarda virüsün farklı alttürlerini araştırdıklarını söyleyen Shi, laboratuvarın pandemiye dahil olduğu yönündeki iddiaları reddetti.

2004 YILINDAN BU YANA YARASA KORONAVİRÜSLERİNİ ARAŞTIRIYOR

Bahsi geçen laboratuvarda araştırma ekiplerinden birine liderlik eden Profesör Shi Zhengli 2004 yılından bu yana yarasa koronavirüslerini araştırıyor ve SARS virüsünün kaynağını izlemeye odaklanıyor.

ÇALIŞTIĞI KORONAVİRÜSLERİNDEN HİÇBİRİYLE EŞLEŞMEDİĞİNİ BELİRTMİŞTİ

Daha önce Scientific American’a da konuşan Shi, Kovid-19'a neden olan SARS-CoV-2 virüsünün genom dizisinin, laboratuvarın daha önce topladığı ve çalıştığı yarasa koronavirüslerinden hiçbiriyle eşleşmediğini belirtmişti. Öte yandan AFP de, Dünya Sağlık Örgütü'nün Washington’ın virüsün laboratuvardan kaçtığına yönelik “spekülatif” iddiaları destekleyecek kanıt sunmadığını söylediğini aktarmıştı.

Independent Türkçe, New York Post

ETİKETLER

Editörün Seçimi