Albayrak: 20 yıl vade ve en düşük faizle dar gelirliye konut kredisi verilecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Samsun'da iş insanlarına seslendi.  Albayrak, 20 ay vade ve düşük faizle dar gelirlilerin ev sahibi olması için kredi paketi hazırladıklarını dile getirdi.

“Makroekonomik göstergelerde ciddi iyileşmeler var” diyen Albayrak, Türkiyenin 2019u pozitif büyüme ile kapatacağını iddia etti.

Albayrak enflasyon için ise “Yılsonunda enflasyonda hedefin de altına ineceğiz, önümüzdeki yıl düşük, tek haneli enflasyonlara ineceğimiz bir sürece gireceğiz” dedi. İnşaat sektöründeki kriz sürerken, konut stokundaki artış tartışılırken Albayrak, “dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapacak” bir kredi modeli hazırladıklarını söyledi.

 Albayrak, “Tarihin en düşük faiziyle 20 yıl vadeli olacak ve TOKİ'nin de içinde yer alacağı, her yıl en az 100 bin vatandaşımızı ev sahibi yapacak modeli bu ay bitmeden özel bir programla anlatacağız” dedi.

‘ENFLASYON DAHA İYİ OLACAK’

Bakan Albayrak’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Son bir yılda 3 büyük kur atağı yaşadık. Birileri enflasyonu kontrol edilemez noktaya getirmek için çaba sarf ettiler. 'Enflasyonla topyekün mücadele' diyerek son bir yılda geldiğimiz noktada, TÜFE’de yüzde 8, ÜFE’de yüzde 1,70 seviyelerine inerek tarihi bir netice ortaya koyduk.

Yıl sonu hedefimiz 12’lerin altında gerçekleşerek yılı kapatacağız. Önümüzdeki yıl düşük tek haneli enflasyonlara ineceğimiz bir sürece gireceğiz. Enflasyon daha da iyi olacak, bu daha başlangıç.

‘TÜRKİYE BATTI, İMF İLE ANLAŞIN’ DİYORLARDI

Toplasanız 15-20 kişi olan ve dedikleri hiç bir şekilde tutmayan kişilere rağmen, çok önemli bir performans ortaya koyduk, bu söylemi takınanların bir kısmı siyasi, bir kısmı ticari, bir kısmı istihbari saikle birilerinin amacına hizmet ettiler.

Bir sene önce 'Türkiye battı, IMF ile anlaşın' diyorlardı, böyle bir görüşme yapmadık. Türkiye kimseden bir kuruş almadı, kimseye el açmadık.

15 aylık olağanüstü dönemi tahminlerden çok daha az hasarla, çok daha az bir sürede, çok daha iyi bir şekilde geride bıraktık.”

ETİKETLER

Editörün Seçimi