Albayrak: Banka komisyon ve ücretlerine standart getirildi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, düşen banka komisyonlarına ilişkin Twitter’dan açıklama yaptı. Vatandaşlar ve iş dünyası tarafından bankaların aldığı ücret ve komisyonlarla ilgili şikayetlerin olduğunu belirten Albayrak, Merkez Bankası (MB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) ücret ve komisyonlara standartlar getirdiğini açıkladı.

‘VATANDAŞLARIMIZ ŞİKAYETLERDE BULUNUYORDU’

Albayrak’ın tweet’leri şöyle:

“Gittiğimiz her yerde vatandaşlarımız ve iş dünyamız bankaların aldığı ücret ve komisyonlar ile ilgili şikayetlerde bulunuyordu.

‘ÜCRET VE KOMİSYONLARA STANDARTLAR GETİRİLDİ’

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitemizin (FİKKO) gündemine aldığımız konu ile ilgili Merkez Bankası ve BDDK, ücret ve komisyonlara standartlar getirdi.

‘ÖNEMLİ SINIRLAMALAR GETİRİLDİ’

Ticari müşterilerden alınabilecek ücret, masraf ve komisyon sayısı 2 bin 400’den 51’e, finansal tüketicilerde 20’den 16’ya indirildi, önemli sınırlamalar getirildi.

‘MALİYETLERİNDE BÜYÜK DÜŞÜŞ SAĞLANDI’

Bu sayede vatandaşlarımızın ve özellikle ticari işlem yapanların maliyetlerinde büyük düşüş sağlandı.

‘ÜST SINIR GETİRİLDİ’

EFT ücretlerine hem ticari hem de finansal tüketiciler için üst sınır getirildi. 6 ila 850 TL arasında değişen EFT ücretleri 1 ila 100 arasında sınırlandırıldı. Her kalemde ücretler 3’te 1 ila 6’da 1 oranlarında düşürüldü.

‘MALİYETLERİNİ DÜŞÜRMEYE ÖNCELİK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Komisyon, ücret ve masraflarla ilgili yapılan bu önemli düzenlemelerin vatandaşlarımıza ve iş insanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Attığımız her adımda vatandaşlarımızın hukukunu korumaya, maliyetlerini düşürmeye öncelik vermeye devam edeceğiz.”

ETİKETLER

Editörün Seçimi