Albayrak: Yeni ekonomi programıyla enflasyonda yüzde 5'in altını göreceğiz inşallah

Malatya İş Dünyası ile Buluşma programında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Yeni ekonomi programıyla enflasyonda yüzde 5'in altını göreceğiz inşallah. Ekim ayında enflasyonda yüzde 8'li seviyeleri görebiliriz" dedi. Albayrak, işsizlikle mücadele kapsamında üç kamu bankasının istihdam odaklı kredi paketi hazırladıklarını da açıkladı.

'EKONOMİDE NORMALLEŞME SAĞLANDI'

Albayrak'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Son 6 yıldır Gezi ile başlayan süreçte Türkiye sayısız saldırılara maruz kaldı. Bu ülkenin potansiyeli çok güçlü. Algı operasyonlarına karşı mücadele veriyoruz. Birileri hep algıyı başka yerlere çekmeye çalıştı. Ekonomi üzerinden operasyon yapmaya çalıştılar. Korku imparatorluğu oluşturmaya çalıştılar. Tarihin en büyük üç kur saldırısına maruz kaldığımız son 1 yılda tüm bu tehdit ve yaptırımlara rağmen emin adımlarla adım adım ilerliyoruz. Ekonomimizin sağlam altyapısıyla normalleşme sağlandı. Enflasyonda yüzde 5'in altına inmek en önemli hedefimiz. Ekim ayı itibariyle yüzde 8'leri göreceğiz inşallah.

'İŞSİZLİKLE MÜCADELEYE DESTEK İÇİN ADIMLAR ATIYORUZ'

Eylül ayı itibariyle Türkiye'de ihracatçı firma sayısı ithalat yapan firma sayısını geçti. Cari fazla vererek önemli bir başarı yakaladık. Tüm yılı yüzde 4'lük büyümeyle kapatmak istiyoruz. Faiz indirimi kararları piyasaları rahatlattı. 2019'u büyüme tarafında pozitif bir rakamlar kapatacağız. Konut kredisinde düşen faizler hareketliliği arttırdı. Ekonomik veriler olumlu sinyaller veriyor. İşsizlikle mücadeleye destek için adımlar atıyoruz.

'ÜÇ BANKA İSTİHDAM ODAKLI KREDİ PAKETİNİ DEVREYE SOKACAK'

Bugün üç kamu bankası istihdam odaklı kredi paketi devreye sokacak. Kamu bankaları kurumsal kredi faizinde indirim yapacak. Kamu bankaları kurumsal ticari krediler için 1 Kasım itibarıyla reyting oranlarına göre yüzde 11-13,5 aralığında kurumsal kredi faiz politikası uygulayacak. Bu oranlar 2014 yılı nisandan bu yana en düşük ticari kredi faiz oranı.

'YENİ 2-3 PAKET DAHA HAZIRLANIYOR'

Yeni iki-üç paket daha hazırlıyoruz. Kurumsal kredi fazilerinde 200 puan indirim olacak. Ataklarla mücadele ettik. Türk Lirası'nı sayısız saldırıdan koruduk. Türkiye ekonomik ve siyasal olarak her geçen gün daha çok güçleniyor. Bu millet bugüne kadar kolay gelmedi. Dünden daha fazla çalışmaya devam edeceğiz."

ETİKETLER

Editörün Seçimi