Asgari ücret pazarlığı başladı: İlk toplantı geride kaldı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda gerçekleştirdi. Komisyon ikinci toplantısını ise 10 Aralık'ta gerçekleştirecek.

Asgari ücretin belirlenmesi için ikinci toplantı işçi, 3. toplantı işveren temsilcilerinin ev sahipliğinde yapılacak. Komisyon dördüncü ve son toplantısını yine bakanlığın ev sahipliğinde yapacak.

İŞVEREN TEMSİLCİLERİ 'MAKUL' ARTIŞ İSTEDİ

İşveren temsilcileri daha ilk toplantıda, 1,5 milyon genç işsizliği ve kayıtdışılığı örnek vererek asgari ücretin “makul” seviyede artırılmasını istedi. Komisyonun ilk toplantısını yaklaşık 1 saat sürdü. Toplantıda Türk-İş, asgari ücretin vergi dışı bırakılmasının ortak talep olduğunu belirtti.

TÜRK-İŞ: VERGİ DEVRE DIŞI BIRAKILSIN

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, asgari ücretin vergi dışı bırakılması taleplerini iletti. Irgat, "Her alanda devam eden fiyat artışları karşısında geçim şartları ağırlaşmaktadır. Gıda fiyatlarındaki artışın aile bütçesine getirdiği yük kısıntıya yol açmıştır. Ücretli çalışanlardan alırken ölçü kepçe, verirken kaşık olmaktadır. Asgari ücretin vergi dışı bırakılması ortak taleptir" dedi.

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç da açıklamasında, "Asgari ücret desteğinin 2020 yılında da 200 TL olarak devam etmesinin önemli olduğunu vurgulamak isterim. Belirlenecek ücrette ülkenin ekonomik durumu ve işletmelere olan etkisi göz önünde bulundurulmalı" ifadelerini kullandı.

BAKAN SELÇUK: İSTİHDAMI KORUMAK AMACINDAYIZ

Toplantıda konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk temel amaçlarının işçi ve işverenin ortak bir noktada buluşması ve istihdamı korumak olduğunu söyledi.

Türkiye'deki asgari ücretin satın alma gücünü AB üye ve aday ülkeleriyle karşılaştıran Selçuk, Türkiye'nin 2017 ve 2018 yıllarında 12. sıradayken, bu yıl 10. sıraya yükseldiğini kaydetti.

"SENDİKALAŞMA ARTMALI"

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk şunları söyledi

"Bu süreçte komisyonun hem işçi hem işveren bakış açısını dikkate alarak ortak bir noktada buluşması en temel gayemiz. 17 yıldır tüm tarafların şartlarını gözeterek her zaman çözüm odaklı bir yaklaşım segirgiledik. 2002 yılından bu yana işçi ve işverenlerin hakkında iyileşme sağlayan bir çok önemli düzenlemeyi hayata geçirdik. 2003’de iş kanunumuzu ILO sözleşmeleri ve AB normlarına uygun olarak yeniden düzenledik. 2009’da 1 Mayıs’ı işçilerimize Emek ve Dayanışma Günü ilan ettik. Asgari darbe sonucu oluşan sendikal mevzuatımızı uluslararası sendikal mevzuata uygun olarak 2012’de yeniden düzenledik. Sendikaya üyelikte E-Devlet sistemine geçerek sivil örgütlenme ve sendikalaşmayı kolaylaştıracak önemli bir adım daha attık. Bugün herhangi bir sendikaya üye olan yaklaşık 2 milyon işçi kardeşimiz var. Sendikalaşma oranı açısından da artışı görmek mümkün. 2009’da yüzde 9 olan sendikalaşma oranı bugün yüzde 14'lere yükselmiş durumda ve gayretimiz bu oranın daha da yükselmesi artması yönünde.

"2020'DE ÖNGÖRÜLEN İŞSİZLİK ORANI 11.8"

Bakan Selçuk yeni yılda işsizlik oranında düşüş beklediklerini ifade etti. Selçuk "Güncel verilere bakacak olursak işsizlik rakamları ağustos itibariyle yüzde 14 seviyesinde. 2019 sonu beklentimiz 12.9. 2020'de ise bu oranın yüzde 11.8 seviyesine gerileyeceğini ve azalan seviyesinin süreceğini öngörmekteyiz." dedi.

"TEMEL MESELE İSTİHDAMI KORUMAK"

"Asgari Ücret Tespit Komisyonunun hem işçi hem de işveren bakış açısını dikkate alıp ortak noktada buluşması temel gayemiz. Asgari ücretin sosyal ve ekonomik konjonktür ile uyumlu, kalkınmaya ve verimliliğe katkı verecek şekilde belirlenmesi önem arz etmekte. Temel meselemiz istihdamı korumak olmalı. Buna ulaşılması da tüm sosyal tarafların güçlü işbirliği ile mümkün. Biz burada komisyonun 2. toplantısını Türk-İş'in, 3. toplantısını ise TİSK'in ev sahipliğinde yapacağız. Aralık ayının sonunda bakanlıkta yapılacak toplantı ile de 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girecek asgari ücreti açıklıyor olacağız."

KOMİSYONDA SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, işveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında gerçekleştirilen ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlıkta yapacak.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 558 lira 40 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 20 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor.

Türk-İş tarafından her ay açıklanan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre, kasım ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 102 TL olurken gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6 bin 849 lira olarak belirlendi.

Araştırmanın sonucunda evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın "yaşama maliyeti" ise aylık 2 bin 577 lira 94 kuruş olarak kaydedildi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi