Bakan Albayrak'tan 'swap' açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, koronavirüs salgını nedeniyle 250 milyar lira tutarında kredi ve destek ödemesi yapıldığını, ötelenen kredilerle bu rakamın 350 milyar lirayı bulduğunu söyledi. "Stratejik ürünler hariç artık ithalat kolay olmayacak" açıklaması dikkat çeken Bakan Albayrak, "Özellikle 2020'nin ikinci yarısı her alanda önemli kazanımlar elde edeceğimiz bir ikinci yarı olacak. Tarihi fırsatlara şahit olduğumuz, her alanda daha etkin şekilde üretmenin gündemde olacağı bir döneme giriyoruz. Üretim kapasitemizi iyi değerlendirirsek, ekonomide yepyeni ve kalıcı bir hikaye yazacağımız bir döneme gireceğiz" ifadelerini kullandı.

'VERİLEN DESTEK TUTARI BUGÜN İTİBARIYLA 252 MİLYAR LİRAYI AŞTI'

Koronavirüs salgını nedeniyle kullandırılan kredilere ilişkin de açıklama yapan Albayrak “Verilen destek tutarı bugün itibarıyla 252 milyar lirayı aştı. Ötelenen kredileri, faiz ödemelerini de eklersek 350 milyar lirayı geçiyor” dedi.

'BİRİLERİ BİR DÖNEM ÜLKEMİZİ İTHALAT CENNETİ YAPMAYA ÇALIŞTI'

Önümüzdeki dönemde ticaret hacmi ve yerel paralarla swap noktasında çok daha etkin çalışmalar yürüteceklerini söyleyen Albayrak “Stratejik ve üretim imkânı bulunmayan ürünler hariç, ithalat kolay olmayacak. Birileri bir dönem ülkemizi ithalat cenneti yapmaya çalıştı” dedi.

EK GÜMRÜK KARARLARI 30 EYLÜL'E KADAR GEÇERLİ OLACAK

Korona salgını döneminde dört ayrı cumhurbaşkanlığı kararıyla binlerce ürüne yüzde 30’a varan oranlarda ek gümrük vergisi getirilmişti. Bu sabah yayımlanan kararla da bazı demir-çelik ürünleri ile otomotiv sanayiinde kullanılan yedek parçaları kapsayan 800’den fazla ürüne ek gümrük vergisi getirildi. Ek gümrük kararları 30 Eylül’e kadar geçerli olacak.

AA, Duvar

ETİKETLER

Editörün Seçimi