Birleşik Kamu İş: Gıda fiyatlarında yıllık enflasyon yüzde 36.9 oldu

Birleşik Kamu İş Görenleri Sendikaları Konfederasyonu'nun (Birleşik Kamu- İş) en fazla tüketilen 77 gıda maddesindeki artışı esas alarak hazırladığı 'halkın enflasyonu' araştırmasının ekim ayı sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre gıda harcamalarında bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 36.9 artış yaşandı.

SEBZE HARCAMALARINDA ARTIŞ YAŞANDI

Ekim’de, ekmek, un, bulgur, pirinç, makarna fiyatlarında bir önceki aya göre, makarna fiyatlarına bağlı olarak yüzde 0,1 oranında azalış yaşanırken, et-balık harcamalarında yüzde 0,5 oranında artış oldu.

Ekim’de süt ve süt ürünleri ile yumurta harcamaları yüzde 3,1 oranında artarken, katı ve sıvı yağ fiyatlarında yüzde 2 oranında yükseliş kaydedildi. Meyve harcamalarının yüzde 12,7 oranında arttığı eylül ayında sebze harcamalarında ise bir önceki aya göre yüzde 17,5 oranında yükseliş yaşandı.

MEYVE FİYATLARI YÜZDE 78.7 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ

Gıda harcamalarında bir önceki yılın aynı ayına göre (ekim 2018) ise yüzde 36,9 oranında artış yaşandı. Son bir yılda ekmek, un, bulgur, makarna ve benzerlerinin fiyatlarında yüzde 16,2, et-balık fiyatlarında 4,3, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 33,4 oranında artış kaydedildi. Bir yıl öncesine göre katı ve sıvı yağ fiyatları yüzde 15 oranında arttı. Meyve fiyatları yüzde 78.7 oranında, sebze fiyatları ise yüzde 68,2 oranında artış gösterdi. Bakliyat fiyatları yüzde 10,4 diğer gıda fiyatları ise yüzde 41,3 oranında arttı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi