'Böyle kriz görmedik' diyen Kiğılı'dan yeni açıklama: 100 gün içinde de çok şey değişti

Dünya Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar, geçtiğimiz günlerde 'böyle kriz görmedik' sözleriyle gündeme gelen Kiğılı Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı’nın 'Capital Dergisi 120 gün önce benimle röportaj yaptı. Ben o röportajı verdiğim günlerde bankalardan yüzde 24 faizle kredi kullanabiliyorduk. Bugün ben Kiğılı olarak bankadan yüzde 11-12’yle kredi kullanabiliyorum' dediğini aktardı.

Hürriyet'ten Elif Ergu'ya da konuşan Kiğılı, 'Çok şey anlattım, o anlattıklarımın içinden bazı cümleler cımbızla çekildi. Üstelik aylar önce yaptığım bir değerlendirme. Son 100 gün içinde de çok şey değişti' dedi.

Munyar'ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde: 

O sözleri söylediğim gün kredi faizi 24’tü şimdi yüzde 11-12

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) önceki başkanlarından biri geçen cuma günü Kiğılı Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı’yı aradı:

- Abdullah Abi, açıklaman gündeme oturdu.

Kiğılı’nın TGSD eski Başkanı’nın sözünü ettiği açıklamasının özeti şöyleydi:

- Sektörde 54’üncü yılımı yaşıyorum. Benimle beraber sektörde 3 kişiyiz. Osman Boyner, Sait Akarlılar ve benden yaşlısı yok sektörde. Bu zamana kadar görüp görebileceğimiz en büyük krizi yaşıyoruz. Bundan daha büyük kriz görmedik.

Kiğılı, TGSD eski Başkanı’na önce o açıklamasıyla ilgili şu detayı anlattı:

- Capital Dergisi 120 gün önce benimle röportaj yaptı. Bugün “gündem oluşturdu” dediğin o cümlelerim söz konusu röportajın içinde yer alıyordu.

Ardından söze faizden girdi:

- Ben o röportajı verdiğim günlerde bankalardan yüzde 24 faizle kredi kullanabiliyorduk. Bugün ben Kiğılı olarak bankadan yüzde 11-12’yle kredi kullanabiliyorum.

Mağazalarında alışverişin yüzde 82’sinin kredi kartıyla gerçekleştiğini belirtti:

- Yani, mağazalardaki her 100 liralık alışverişin 18 lirası kasaya nakit giriyor. Gerisini kredi kartının muhatabı bankalardan tahsil ediyoruz.

Kredi kartı komisyonlarını anımsattı:

- 120 gün önce bankalara kredi kartı komisyonu olarak yüzde 2.80-3 ödüyorduk. Bugün yarıya, yani yüzde 1.5’e indi.

Perakende sektörünün bir başka önemli yükü üzerinde durdu:

- Mağaza kiralarımızı dövizle ödüyorduk. Şimdi çok şükür TL’yle ödüyoruz. Üstelik yıllık kira artışı da yüzde 9.2 düzeyinde oldu.

Enflasyonun artış hızındaki inişe işaret etti:

- Enflasyonun artış hızındaki düşüşü hepimiz görüyor, yaşıyoruz.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bu gelişmelerin işaretini geçen yıl verdiğini anımsattı:

- Berat Bey, bundan 6-7 ay önce enflasyonun tek haneye doğru ineceğini, faizlerin de hızla düşeceğini söylediğinde kimse inanmıyordu.

Makro göstergelerde elle tutulur şekilde iyileşme olduğunu vurguladı:

- Bu gelişmeler bizim için moral, motivasyon kaynağı oldu.

Kendisini arayan TGSD eski Başkanı’na sordu:

- Enflasyon, faiz, kredi kartı komisyonu ve kiralarla ilgili söylediğim iyileşmeleri 120 gün önce hayal bile edemiyorduk değil mi?

Sorusuna yanıtı da kendisi verdi:

- Ama bunların hepsi oldu…

TGSD eski Başkanı telefonu kapatırken Kiğılı’nın sözlerini onayladı:

- Haklısın Abdullah Abi…

Kiğılı’nın “Böyle kriz görmedik” sözünden 4 ay sonra verdiği mesajlar, Türk ekonomisi için “dipten dönüş”e işaret ediyor değil mi?

NE OLMUŞTU?

Tekstil ve hazır giyim sektörünün duayen ismi Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, Ekonomist Online’dan Sibel Atik’e konuşarak Sektörde geçirdiği 55 yıl boyunca ihtilallere, muhtıralara, ekonomik krizlere şahitlik eden Kiğılı, perakendenin en zor dönemini yaşadığını söylemişti. Kiğılı, “Perakendenin en zor dönemine girdik. Bugün içinde bulunduğumuzdan daha büyük kriz görmedik diyebilirim” ifadelerinde bulunmuştu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi