'Çin'in ekonomik büyümesi yavaşlarsa Türkiye'nin milli geliri artacak'

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı 700'ü aştı. Bu krizin Çin ekonomisini nasıl etkileyeceği ve diğer ülkelere yansıması konusunda tartışmalar da devam ediyor.

'TÜRKİYE'NİN MİLLİ GELİRİNE OLUMLU YANSIYACAK'

Financial Times'ın analizine göre, Çin'deki ekonomik büyümenin yavaşlaması durumunda bundan bir çok ülke olumsuz etkilenirken, bu kriz Türkiye'nin milli gelirine ise olumlu yansıyacak. Gazetenin hazırladığı grafikte sadece Türkiye'nin milli gelirinin yükselecek olması dikkat çekti.

'ÇİN'İN YAVAŞLAMASINDAN EN ÇOK KİM ZARAR GÖRÜR?'

FT yazarı Rana Forohoor "Koronavirüs küresel büyümeyi vuracak" başlıklı analizinde salgından Çin ekonomisinin nasıl etkileneceğini ve bunun diğer ülkelere olası yansımalarını değerlendirdi. Analizde "Çin'in yavaşlamasından en çok kim zarar görür?" başlıklı bir grafik de yer aldı.

'TÜRKİYE'NİN GAYRİ SAFİ YURTİÇİ HASILASINI YÜZDE 0,05 ARTTIRACAK'

Euronews'in aktardığına göre, Grafikte Çin ekonomisindeki büyümenin yüzde 1 yavaşlaması durumunda bunun diğer ülkelerin gayri safi yurtiçi hasılasını (GSYH) ne kadar etkileceğine yönelik tahminler bulunuyor. Buna göre grafikte bulunan 24 ülkeden 23'ünde gayri safi yurtiçi hasılasa düşerken sadece Türkiye'de artıyor. Çin ekonomisindeki yüzde 1'lik yavaşlama Türkiye'nin gayri safi yurtiçi hasılasını yüzde 0,05 arttıracak.

ETİKETLER

Editörün Seçimi