DİSK Genel Başkanı: Emekçiler insan onuruna yakışan asgari ücret istiyor

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu

TÜKENMEZ HABER - Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda gerçekleştirilecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün toplandı. Milyonlarca emekçi görüşmelere kitlenmiş durumda. Resmi enflasyon rakamları ve sokaktaki zamlar arasında yaşanan farkın arsına sıkışmış milyonlarca emekçi ise yapılacak zam konusunda endişeli.

Bugün gerçekleşecek görüşmelere, hükümetin atadığı beş isim, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’ndan (TİSK) beş isim ve çalışan kesimi temsilen de en büyük işçi konfederasyonu olan Türk-İş’ten beş isim olmak üzere toplam 15 kişi katılacak. 15 kişilik komisyonda Hak-İş ve DİSK gibi büyük işçi sendikaları ise yer almıyor.

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücretin belirlenmesinde işletilen sürecin önemli olduğunu belirtti.

Tükenmez Haber’e konuşan Çerkezoğlu, “Asgari ücretin belirlenmesi devletin toplumla yaptığı en büyük toplu iş sözleşmesidir. İşçiler ürettiği payı alamamaktadır. Bu asgari ücret politikasından hemen vazgeçilmesi gerekiyor. Devletin toplumla yaptığı en büyük toplu sözleşme olan asgari ücret tespiti, ne yazık ki demokratik ve adil olmayan yöntemlerle belirleniyor. Asgari ücret bir aile için geçim ücreti haline getirilmeli, toplumun tüm kesimlerinin görüşleri alınarak belirlenmeli.” çağrısında bulundu.

Enflasyon rakamlarına dikkat çeken Çerkezoğlu, “Asgari ücret politikasından hemen vazgeçilmesi gerekiyor. Asgari ücretin belirlenmesinde işçilerin yaşadığı ücret kaybı, enflasyon rakamları, ekonomik kriz koşullarını dikkate alınmalıdır” yorumunu yaptı.

Asgari ücretin, çalışanların en temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği, eşit ve adilce yaşayabileceği bir rakam olması gerektiğine dikkat çeken Çerkezoğlu, “DİSK’in örgütlü olduğu ya da örgütsüzlüğe mahkum edilmiş iş yerlerinde beklentinin insan onuruna yakışan bir ücret olduğunu" söyledi.

Çerkezoğlu, ‘yarın yapılacak basın toplantısıyla asgari ücret beklentilerini ve hedeflerini açıklayacağını da sözlerine’ ekledi.

2019 yılı başında asgari ücrete yüzde 26 zam yapılmış ve asgari ücret brüt 2 bin 558 TL, net olarak da 2 bin 20 TL olarak belirlenmişti.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün saat 14:00’da, 2020 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek bir araya gelecek. İlk toplantı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda gerçekleştirilecek.

Toplantı öncesinde ‘asgari ücret nasıl belirleniyor, kimler katılıyor, sendikalar ne istiyor, hükümet ne verecek?’ sorularının yanıtlarını derledik…

ASGARİ ÜCRET GÖRÜŞMELERİNE KİMLER KATILIYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, işveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un başkanlığında toplanacak komisyonda işçi ile işveren temsilcileri talep ve görüşlerini sunacak.

İLK TEKLİFİ KİM YAPTI?

2020 yılı asgari ücreti için ilk teklif Türk-İş'ten geldi. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, "Yaşam maliyeti 2578 TL. Asgari ücret teklifimiz yaşam maliyetinin altında olmayacak" demişti. CHP heyetinin Türk-İş’i ziyareti sırasında konuşan Atalay, nihai rakamı Hak-İş ve DİSK ile görüştükten sonra belirleyeceklerini vurguladı.  Komisyonda işçi tarafını temsil eden Türk-İş, önceki yıllardan farklı olarak asgari ücret konusunda Hak-İş ve DİSK ile görüş alışverişinde bulundu.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 558 lira 40 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 20 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net 2 bin 174 lira 64 kuruş olarak hesaplanıyor.

ASGARİ ÜCRETTEN NE KADAR VERGİ ALINIYOR?

2019 yılı itibariyle brüt asgari ücret 2 bin 558 lira olarak belirlendi. Birgün’de yer alan derlemeye göre, çalışanın eline geçen net tutar ise 2 bin 20 lira oldu. Böylece asgari ücretli, her ay 538 lirayı vergi ve benzeri ödemelere ayırdı. Asgari ücretlinin devlete ödediği tutarlar şu şekilde;

BRÜT ÜCRET: 2 bin 558 lira

SGK ödemesi: 358,2 lira

İşsizlik sig. primi: 25,6 lira

Gelir vergisi (AGİ ile beraber): 134,3 lira

Damga vergisi: 19,4 lira

TÜİK RAKAMLARI NE SÖYLÜYOR?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri baz alınarak yapılan araştırmalara ve hesaplamalara göre İstanbul’da bir çalışana ailesini geçirmesi için aylık olarak verilmesi gereken İnsani Geçim Ücreti (İGÜ) 3500 TL olarak açıklandı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi