Dolar 6.40'ın üzerinde

Dolar/TL, bugüne yatay bir seyirle başlamasının ardından 6,4290'dan alıcı buluyor. Aynı dakikalarda euro yüzde 0,2 azalışla 7,1790'dan, sterlin/TL yüzde 0,3 değer kaybıyla 7,8570'ten satılıyor. 

Euro/dolar paritesi bir önceki kayıplarını telafi ederek yüzde 1,03'lük artışla 1,1181'e çıkarken, dolar endeksi yüzde 0,2 artışla 98,4 seviyesinde bulunuyor.

Analistler, bugün yurt içinde veri gündeminin zayıf olduğunu, yurt dışında İngiltere'de işsizlik, Almanya'da ZEW beklenti endeksleri, ABD'de perakende satışlar, sanayi üretim endeksi ve kapasite kullanım oranı verilerinin takip edileceğini belirtti.

Küresel ölçekte koronavirüs salgınına ilişkin haber akışının piyasaların odağında olacağını ifade eden analistler, eknik açıdan dolar/TL'de 6,45'in direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.

KARA PAZARTESİDEN SONRA EN BÜYÜK DÜŞÜŞ

Dün küresel piyasalarda virüs endişeleriyle sert satışlar devam etti. ABD'de Dow Jones Endeksi yüzde 12'nin üzerinde düşüşle 1987'deki "Kara Pazartesi"den beri en büyük kaybı yaşadı. S&P 500 Endeksi de yüzde 11'in üzerinde kayıpla 2018'den beri en düşük kapanışı yaptı. Avrupa Borsaları yüzde 5'in üzerinde düşüşler kaydetti. BIST 100 Endeksi de dün yüzde 8 düşüşle 88 binin altına geriledi, endeks böylece Mayıs 2019'dan beri en düşük kapanışını yaptı.

TCMB'NİN FAİZ KARARI TAKİP EDİLECEK

Fed önceki gün sürpriz bir hamleyle fonlama faizini % 0 – 0.25 aralığına çekti. Tahvil alımlarını en az 700 milyar dolar artırma taahhüdünde bulundu. Ancak bu adımlar küresel piyasalarda iyimserlik oluşturmaya yetmedi. Fed ve küresel Merkez bankalarının koordineli faiz indirimleri devam ederken bu hafta da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz kararı takip edilecek. Bankanın son gelişmeler ışığında beklentilerin üzerinde faiz indirimi yapabileceği görüşleri var. 

AA, Bloomberg HT

ETİKETLER

Editörün Seçimi