Salgın nedeniyle düğünler ertelendi: Sektör çalışanları nasıl etkilendi?

Özlem TEMENA


TÜKENMEZ HABER - Covid-19 salgınının kontrol altına alınabilmesi için alınan önlemler kapsamında birçok sektörde işler durdu. Bunlardan biri de düğün ve eğlence sektörü oldu.

Düğün sektörü çalışanları nişan ve düğünlerin ertelenmesinin ardından sektörde yaşananları Tükenmez Haber’e anlattı.

‘RAMAZAN AYINDAKİ ETKİNLİKLERİMİZ BİLE İPTAL OLDU’

Türkiye’de birçok düğün salonuna sahip olan Herasus Wedding Firması’nın ortağı Akın Acar, 'düğün salonlarının korona tedbirleri doğrultusunda kapatılmasının ardından Ramazan ayına kadar bütün etkinliklerinin iptal olduğunu' söyledi.

Akın Acar, “Uluslararası korona tehdidi yüzünden her sektörde olduğu gibi biz de bu durumdan ciddi zarar gördük. Mart-Nisan ve hatta Ramazan programlarımız bile iptal oldu, bir kısmı da ötelendi. Şu an Haziran, Temmuz ve diğer aylar için büyük bir belirsizlik hâkim. İnsanların haklı bir kaygısı var” dedi.

Herasus Wedding Firması’nın ortağı Akın Acar

‘HAFTA SONU DÜĞÜNÜ OLAN BİR ÇİFT İÇERİ GİRDİ…’

Düğün salonları kapatma kararını televizyonlardan öğrendiği anda hafta sonu düğünü olan bir çiftin içeri girdiğini söyleyen Akın Acar, o gün yaşananları şöyle anlattı;

“Son dakika haberlerini takip ederken altyazıda ‘kafe ve düğün salonlarının kapatıldığını’ öğrendik. Çalışanlarım ve ben tabii şok olduk. Nisan ayı hazırlıkları tamamdı ve sezonumuz açılacaktı. Tam o anda hafta sonu düğün programı olan çiftimiz olanlardan habersiz el ele içeri girdiler. Bir mahcubiyet edasıyla durumu anlattık, ne olduğunu bilemediler. Hatta hanımefendi gözyaşlarını tutamadı. Sonrasında da birçok çift ve aile bizi aradı. Kimisi öfkeliydi kimisi daha anlayışlı.”

‘SEZONU BÜYÜK ZARARLA KAPATACAĞIZ’

Yıllık 500.000 TL kira ödediklerini söyleyen Acar, sözlerini şöyle tamamladı;

“Rakamsal zararlarımız çok büyük, sadece kira anlamında yıllık 500.000 TL gibi bir masrafımız var. Elektrik, su, sigortalı çalışan personelimiz derken giderlerimiz bir anda tırmandı. Düğün sezonu Nisan’da başlar Ekim’de sonlanır. Bizleri asıl endişelendiren sezonu tam anlamıyla büyük zararlarla kapatacak olmamız.”

‘DEVLET DÜKKAN KİRALARINA DESTEK OLMALI’

Oldukça farklı kalemlerin yer aldığı düğün ve eğlence sektöründe organizasyon şirketleri de önemli yer kaplıyor. Bu kararla birlikte bu şirketler de kepenklerini indirdi. Ankara’da faaliyet gösteren Ladybug Organizasyon Şirketinin sahibi Sultan Karaman Göl, ‘düğün sezonunun başlamasıyla yaptığı fazla malzeme stokunun elinde kaldığını’ söyledi.

Sultan Karaman Göl

Yaz ayları için kredi çektiğini söyleyen Sultan Karaman Göl, “Malzeme için stok yaptım ve kredi borcuna girdim. 2 ay iş yapmamak ödemelerimi zorlaştırıyor. Bu dönem de dükkanımız kapalı. Mart ve Nisan dahil 40 organizasyon için tarih değiştirdi. 20 bin TL zarar ettim” dedi.

Hükümetten kira yardımı ve SGK desteği beklediklerini söyleyen Göl, “Devlet bu zararın telafi edilmesi için dükkân kiralarını, bağkur SSK gibi muhasebe giderlerini ve elektirik su faturalarını destekleyeceğini söyledi. Ancak bundan faydalanmak için SGK gün sayısının 450 olması lazım. Yeni açılan bir işletmede 450 gün sayısı nerde görülmüş? Küçük esnafları öldürdü bu süreç, önümüzü göremiyoruz” diye konuştu.

‘KAZANÇ SAĞLAYAMIYORUZ’

Düğün salonlarında halk dansı sergileyen Cansu Duman aynı zamanda dans eğitmenliği de yapıyor. Bu süreçte kazancını kaybettiğini söyleyen Duman, “Ben nedimelik dışında halk oyunları eğitmenliği de yapıyorum. Ancak çalıştığım okulda şu an haliyle kapalı. Şu an kazanç sağlamamız için düğünlerin olması ve ertelenmeden tarihinde yapılması gerek” dedi.

Cansu Duman (ortadaki)

‘KORONADAN SONRA HAYAT NASIL DEVAM EDER BİLMİYORUM’

Düğün sektöründe gelinlik diken terziler de ayrı bir yer tutuyor. Bu terzilerden birisi de Semra Dindar. Nişantaşı’nda bir dükkanı olan Dindar, ‘Mart ayı için kirayı yarım yatırdığını’ söyledi. Dindar, “Bu iş ne kadar sürer bilmiyorum. Piyasadan 30 bin TL alacağım var. Hayat koronadan sonra nereden devam eder bilmiyorum. Halaskargazi Caddesi’nde bir dükkân sahibi bir ay çalışmazsa kirasını nasıl ödeyecek" dedi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi