Ekonomistlerden Erdoğan'a: Bu paketin kaynağı nereden gelecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 100 milyar TL'lik "Ekonomik İstikrar Kalkanı" paketini duyurmasının ardından ekonomi uzmanları sosyal medya hesaplarından açıklamalarda bulundu. 

Erdoğan, koronavirüs salgınıyla mücadele amacıyla “Ekonomik İstikrar Kalkanı” adını verdikleri 100 milyar TL’lik bir paket açıkladı.

Paketin içinde perakende, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörlerine yönelik çeşitli vergi indirimleri, prim ve borç ertelemeleri yer aldı.

Firmalara ve vatandaşlara yönelik uygun kredilerin devreye sokulacağı belirttiği pakette ayrıca “Kısa Çalışma Ödeneği’nin devreye alınması, en düşük emekli maaşının 1.500 liraya yükseltilmesi, uzaktan çalışma modellerinin etkin hale getirilmesi” gibi tedbirler de bulunuyor.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre; paketin açıklanmasının ardından ekonomi uzmanları sosyal medya hesaplarından açıklamalarda bulundu.

Ekonomist Mahfi Eğilmez “Bu paketin kaynağı nereden gelecek” diye sorarken, Mustafa Sönmez paketi “Devlet borçlanması tırmanacak. sonradan acısı vatandaştan çıkarılacak” diye eleştirdi.

Sosyal medyadaki yorumlardan bazıları şöyle:

ETİKETLER

Editörün Seçimi