Euro 7,30 seviyesine ulaştı

Döviz kurları pazartesi gününden bu yana yükselişe devam ediyor. Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 6,57, euronun satış fiyatı ise 7,19 lira olmuştu. İstanbul serbest piyasada dolar 6,62 liradan, euro 7,30 liradan güne başladı. Gram altın 338, çeyrek altın ise 551 liradan satılıyor.

'ZOR GÜNLERE HAZIRLANMALARINI İSTİYORUM'

ABD Başkanı Donald Trump’ın dün yaptığı değerlendirmede, Covid-19 salgınına ilişkin, “ABD vatandaşlarından önümüzdeki zorlu günlere hazırlanmalarını istiyorum. Önümüzde çok zor geçecek iki hafta var” ifadelerini kullanması sonrası New York borsasında düşüşler görüldü.

YÜZDE 10 CİVARINDA DÜŞÜŞLER

Dün Dow Jones endeksi yüzde 1,84, S&P 500 endeksi yüzde 1,60 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,95 değer kaybetti. Böylece ABD pay piyasaları mart ayını ortalama yüzde 10 civarında düşüşlerle tamamladı.

1987'DEN BERİ EN KÖTÜ PERFORMANS

Analistler, Dow Jones endeksinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 23,2 değer kaybettiğine dikkati çekerek, bunun çeyreklik bazda 1987’den beri en kötü performansa işaret ettiğini kaydetti.

Avrupa tarafında, dün ABD piyasalarında satışların etkili olmasından önce kapanan borsalarda bir önceki gün artan risk iştahının devam ettiği görüldü. Dün Almanya’da DAX endeksi yüzde 1,22, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,95 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,40 değer kazandı.

AVRUPA EKONOMİLERİNİ DESTEKLEME ÇAĞRISI

Salgında vaka sayısındaki artışla birlikte hükümetler ve merkez bankalarının aldığı tedbirlere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA) dünkü açıklamasında Avrupa Birliği’ndeki bankalara, Kovid-19 salgını nedeniyle sermayelerini korumak için çalışanlarına prim verme konusunda “ölçülü” olma ve salgının vurduğu Avrupa ekonomilerini destekleme çağrısı yaptı.

Bugün açıklanan verilere göre imalat sanayi PMI, Çin’de 50,1 ile sınırlı da olsa genişlemeye işaret ederken, Japonya’da 44,8 ile daralma bölgesinde yatay seyretti. Veriler sonrası kapanışa yakın Asya borsalarında karışık bir seyir izleniyor.

Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,1 değer kazanırken, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 4 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 2 değer kaybetti.

AA

ETİKETLER

Editörün Seçimi