Fed: ABD'de işsizlik yüzde 25'i vurabilir

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD'de koronavirüs salgını sırasında işsizlik oranının yüzde 25'te zirve yapabileceğini söyledi. Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülke konumunda olan ABD'de Covid-19 nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı 90 bine yaklaştı.

'ÇOK KÖTÜ VERİLER GÖRECEĞİZ'

Powell, Haziran periyodunda gayri safi yurtiçi hasıladaki düşüşün "rahatlıkla yüzde 20 veya 30'larda" olabileceğini, ancak buhran benzeri uzun süreli bir olayın meydana gelmeyeceğini düşündüğünü ifade etti. Fed Başkanı açıkça, "Haziran'da bitecek bu çeyreğin sonunda çok, çok kötü veriler göreceğiz" dedi.

'BİRÇOK FAKLI BAKIŞ AÇISI VAR'

İşsizlik oranının ne kadar yükseleceği ile ilgili tahminlerinin ne olduğu sorulan Powell, "Birçok farklı bakış açısı var. Ama yüzde 20-25 arası kulağa doğru geliyor" yanıtını verdi. Mayıs ve Haziran aylarında işsizliğin artmaya devam edeceğini öngördüğünü belirten Fed Başkanı, yılın ikinci yarısında işletmelerin açılmaya devam etmesiyle işsizliğin düşebileceğini ifade etti.

'GÜVENİN GERİ GELMESİ GEREKİYOR'

Powell, ekonominin "yakın zamanda" iyileşmeye başlayabileceğini, ancak tam olarak iyileşmesi için "güvenin geri gelmesi" gerektiğini ifade etti. Çalışma ve İstihdam Bakanlığı'nın verilerine göre ABD'de son iki ayda 36 milyondan fazla kişi işsizlik maaşı başvurusunda bulundu.

'İSTİKRARLI BİR ŞEKİLDE TOPARLANDIĞINI GÖRECEKSİNİZ'

Gelecek aylarda işletmelerin yeniden açılması ve insanların işlerine dönmesiyle toparlanmanın başlayacağını belirten Powell, bu süreçte kaçınılması gereken en büyük şeyin virüs salgınında ikinci dalganın yaşanması olduğunu ifade etti. Powell, “Koronavirüste ikinci dalga olmazsa ekonominin bu yılın ikinci yarısı itibarıyla istikrarlı bir şekilde toparlandığını göreceksiniz diye düşünüyorum” dedi.

'BUNUN İÇİN AŞININ ÇIKMASINI BEKLEMEK GEREKEBİLİR'

İnsanların harcama davranışlarında dikkatli olacağını ve ekonominin bazı alanlarının çok daha yavaş toparlanacağını düşündüğünü vurgulayan Powell “Ekonominin tamamen toparlanması için insanların güvenlerinin tam olarak yerine gelmesi gerekecek. Bunun için aşının çıkmasını beklemek gerekebilir” diye konuştu. Powell, aşıya ilişkin zamanlamanın belirsiz olduğuna işaret ederek, en kısa zamanda çıkmasını umduklarını, ekonominin insanlar kendilerini güvende hissedene kadar zorluk yaşayacağını dile getirdi.

AA, T-24

ETİKETLER

Editörün Seçimi