FED Başkanı: Ekonomik düzelme için koronavirüs aşısının bulunması gerekebilir

CBS kanalına konuşan ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jarome Powell, ekonomik iyileşmenin gelecek yıla kadar uzayabileceğini ve tam düzelme için koronavirüs aşısını beklemek gerekebileceğini ifade etti.

Jerome Powell, “Bu ekonomi düzelecek. Biraz zaman alabilir… Gelecek senenin sonuna kadar sürebilir. Gerçekten bilmiyoruz” dedi.

Powell konuşmasının devamında, “Koronavirüsün ikinci dalgasının olmayacağını varsayarsak, sanırım bu yılın ikinci yarısından itibaren ekonominin istikrarlı bir şekilde toparlanacağını göreceksiniz. Ekonominin tam olarak düzelmesi için, insanların tam olarak kendinden emin olması gerekir bunun için de bir aşının gelmesini beklemek zorunda kalabiliriz” ifadelerini kullandı.

ABD, dünyada en çok koronavirüs vakasının ve buna bağlı can kaybının görüldüğü ülke oldu. Ülkede şimdiye kadar toplamda 1 milyon 509 bin 341 vaka tespit edildi ve koronavirüs kaynaklı can kaybı ise 90 bin 142 oldu.

Salgının ekonomiye büyük etkilerinin olduğu ABD’de ekonomik faaliyetlerin durdurulduğu Mart ayından günümüze kadar 36 milyondan fazla insan işsiz kaldı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi