Karantinada evlerde elektrik tüketimi arttı

Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının görüldüğü 11 Mart'tan itibaren yetkililer tarafından 'Evde kal' çağırısı yapıldı. İmkanı olan yurttaşlar, koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında evlerine kapandı. 11 Mart'ta itibaren yapılan 'Evde kal' çağrıları kısmen etkili oldu. Kısmi ya da tam zamanlı sokağa çıkma yasaklarıyla da elektrik tüketimi nisanda sanayi, iş yeri ve eğitim kurumları gibi toplu tüketimin yoğun olduğu yerlerden, ev, süpermarket ve hastanelere taşındı.

MART AYINA GÖRE YÜZDE 25 ARTIŞ

Enerjide Dijitalleşme Derneği’ne (EDİDER) göre ev içinde elektrik tüketimi nisanda, mart ayına göre yüzde 25 artış gösterdi. İş yerlerindeki elektrik tüketimi ise yüzde 50 azaldı.

TATİL BÖLGELERİNDE ORTALAMA YÜZDE 30 ARTIŞ

Mesken yerleşiminden uzak yerlerdeki süpermarketlerde enerji tüketimi yüzde 8 ila 10 civarında düşerken, mesken nüfusun oldukça yüksek olduğu süpermarketlerde ve tatil bölgelerinde ortalama yüzde 30 artış yaşandı.

'BAZI İŞLETMELER DAHA FAZLA ENERJİ TÜKETTİ'

EDİDER Genel Sekreteri ve İnavitas Üst Düzey Yöneticisi Alper Terciyanlı, salgının, tüm işletmelerin enerji yönetiminde sorun oluşturduğunu vurgulayarak, “Bazı işletmeler daha fazla enerji tüketirken, çoğunluğu ise işlerini durdurmak zorunda kaldıkları için tükettikleri enerji de azaldı” değerlendirmesinde bulundu.

AA

ETİKETLER

Editörün Seçimi