Koronavirüs | İki banka kredileri öteliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Türkiye'de vaka sayısının bin 236'ya, hayatını kaybedenlerin sayısının ise 30'a çıktığını açıkladı. Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının görülmesinin ardından yurttaşlar, evlere kapandı. Bazı yurttaşlar, ücretsiz izne çıkarılırken, bazıları da işten çıkarıldı. Ziraat ve Halkbank, 31 Mart tarihli kredi ödemelerini öteleyecek.

ÖDEMELER ÖTELENECEK

Ziraat Bankası, 31 Mart’ta ödenmesi gereken taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firma ve bireysel müşterilerin ödemelerini öteleyecek. Banka, ödeme sorunu yaşayan müşterilerin mevcut kredilerinin 6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde ise 12 aya kadar ilave süre tanınmak suretiyle yapılandırma sağlayacak.

3 AYLIK PERSONEL MAAŞ GİDERİ KADAR İLAVE VE LİMİT İMKANI

Ayrıca, personel maaşlarını Ziraat Bankası üzerinden ödeyen firmaların şubat ayı sonu itibarıyla mevcut istihdamlarını azaltmamaları kaydıyla gelecek 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave limit imkanı verilecek.

VAKIFBAK ESNEKLİK SAĞLANACAĞINI AÇIKLADI

31 Mart’a kadar taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firmalar ile bireysel müşteriler, bu döneme dair ödemelerini erteleyebilecek.

VakıfBank ise firmaların 30 Haziran’a kadarki tüm kredi taksitleri ve ödemeleri konusunda esneklik sağlanacağını, işletmelere 3 aylık maaş gideri kadar uzun vadeli kredi kullandırılacağını açıkladı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi