Merkez Bankası’ndan dokuzuncu kez faiz indirimi

Son sekiz toplantısında üst üste faiz indiren Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, ekonomistlerin tahmini doğrultusunda dokuzuncu kez indirim kararı verdi. Politika faizi, 50 baz puanlık indirimle 8.75’ten, 8.25 seviyesine düşürüldü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 8,75'ten yüzde 8,25'e indirildiğini duyurdu. Böylece TCMB son dokuz toplantısında faiz indirimi yapmış oldu.

TCMB web sitesinden yapılan karar duyurusunda iktisadi faaliyetin koronavirüs etkisiyle Mart ayı ortalarından itibaren zayıflamaya başladığı belirtildi.

Açıklamada "İktisadi faaliyetteki yavaşlama Nisan ayında belirginleşirken, Mayıs ayının ilk yarısına ilişkin yüksek frekanslı göstergeler kısmi normalleşme adımlarıyla birlikte dipten dönüş sinyalleri içermektedir. Salgın hastalığa bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması açısından finansal piyasaların, kredi kanalının ve firmaların nakit akışının sağlıklı işleyişinin devamı büyük önem arz etmektedir. Bu çerçevede, yakın dönemde uygulamaya konulan parasal ve mali tedbirlerin ekonominin üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara ve salgın sonrası toparlanmaya katkı yapacağı değerlendirilmektedir" denildi.

İhracat ve turizm gelirlerinde salgın hastalığa bağlı olarak gözlenen düşüşe karşın, emtia fiyatları ve ithalatın sınırlayıcı etkisiyle cari işlemler dengesinin yıl genelinde ılımlı bir seyir izleyeceğinin öngörüldüğünü belirten Merkez Bankası, Türk Lirasında gözlenen değer kaybına karşın, başta ham petrol ve metal fiyatları olmak üzere uluslararası emtia fiyatlarının enflasyon görünümünü olumlu etkilediğini belirtti.

Merkez Bankası yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceğinin değerlendirildiğini ve bu çerçevede politika faizinde ölçülü bir indirim yapılmasına karar verildiğini açıkladı. TCMB salgının küresel etkilerinin yakından takip edildiğini kaydetti.

Bluebay Asset Management’ın Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Stratejisti Timothy Ash Twitter hesabından yaptığı paylaşımda TCMB'nin "sadece" 50 baz puan indirim yapmasını "Sanırım Türk Lirası halen zorlukları atlatmış değil ve swap tarafında halen belirleyici bir haber yok" şeklinde değerlendirdi.

DW Türkçe

ETİKETLER

Editörün Seçimi