Merkez Bankası politika faizini 100 baz puan indirdi

Merkez Bankası, 19 Mart’ta planlanan Para Politikası Kurulu toplantısını koronavirüs nedeniyle bugün yaptı. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamda “politika faizinde 100 baz puan indirim yapılmasına karar vermiştir” denildi.

Murat Uysal başkanlığında toplanan Kurul, Merkez Bankası’nın politika faizi kabul edilen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 10,75’ten yüzde 9,75’e indirdi.

“Koronavirüs salgını öncesi dönemde Türkiye ekonomisine ilişkin makroekonomik göstergelerde belirgin bir iyileşme kaydedilmiştir. Enflasyonda hızlı bir düşüş sağlanmış, cari işlemler dengesinde önemli bir düzelme gözlenmiştir” denilen yazılı açıklamada bu durumun bir miktar tersine döndüğü şu ifadelerle açıklandı:

“Küresel ticaret hacmindeki zayıflama ve seyahat kısıtlamaları gibi önlemlere bağlı olarak toplam talep koşullarının enflasyonu sınırlayıcı etkisinin bir miktar arttığı değerlendirilmektedir. Bu gelişmelerle birlikte yıl sonu enflasyon tahmini üzerindeki aşağı yönlü riskler artmıştır.”

UYGULANACAK TEDBİRLER

Açıklamada, “Salgın hastalığa bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması açısından finansal piyasaların, kredi kanalının ve firmaların nakit akışının sağlıklı işleyişinin devamı büyük önem arz etmektedir” denildi ve Merkez Bankası’nın finansal istikrarı desteklemek amacıyla kapsamlı bir tedbir seti uygulayacağı duyuruldu. Bu tedbirlerden bazıları şöyle:

  • Hazır imkânlar çerçevesinde bankalara ihtiyaç duydukları tüm likidite sağlanacak.
  • Piyasaya 91 gün vadeye kadar repo ihaleleriyle likidite sağlanabilecek.
  • Açık piyasa işlemlerinde likidite imkânına ilişkin limitler arttı
  • Bir, üç ve altı ay vadeli swap ihaleleri sürecek.
  • Swap ihaleleri euro ve altın cinsinden de yapılabilecek.
  • Kredi koşulunu sağlayan bankalara yabancı para zorunlu karşılık oranları 500 baz puan indirilecek.
  • Miktar ihalesi yöntemiyle bir yıl vadeli dövüz karşılığı Türk Lirası swap ihaleleri olacak.
  • 7,6 milyar dolar karşılığa kadar reeskont kredisi geri ödemesi ertelenebilecek
  • Reeskontta 90 güne kadar vade uzatım imkânı getirildi.

DOLAR 6,49'U GÖRDÜ

Pazartesi gününü 6,43 seviyesinde kapatan ve gün içerisinde 6,48 lirayı aşan Dolar/TL, kararın ardından önce 6,47 liraya geriledi ancak tekrar 6,49 seviyesinin üzerine çıktı.

Gün için en yüksek 7,20 lira seviyesine çıkan Euro/TL ise 7,15 liradan işlem görüyor.

Haftanın ilk işlem gününü yüzde 8 değer kaybederek 87 bin 888 puandan kapatan BIST 100 endeksinin kaybı yüzde 2,5’in üzerinde. Endeks, 86 bin puan seviyesine kadar geriledi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi