Rekabet Kurumu'ndan Google'a 98 milyon lira ceza

Rekabet Kurum'u tarafından arama motoru Google'a 98 milyon 354 bin liralık para cezası verilmesine karar verildi. İhlal kararı, oy birliği ile alındı. Rekabet Kurumu, kararı sosyal medya platformu olan Twitter'dan duyurdu.

Rekabet Kurumu, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında yürütülen soruşturmayı sonuçlandırdı.

Google'ın genel arama pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak çevrimiçi alışveriş hizmetleri pazarındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

13.02.2020 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.'ten oluşan ekonomik bütünlüğün (Google) 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen ekonomik bütünlüğe idari para cezası verilmesine karar verildi.

İhlal kararı, oy birliği ile alındı.

Cezanın 98 milyon 354 bin lira olduğu belirtildi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi