Swap anlaşması sonrası dolar 10 kuruş düştü

Merkez Bankası ile Katar Merkez Bankası arasındaki swap tutarının 5 milyar ABD dolarından 15 milyar ABD dolarına yükseltilmesi sonrası dolarda 10 kuruşluk düşüş yaşandı.

İstanbul serbest piyasada dolar 6,79 liradan, euro 7,43 liradan güne başladı. Pazartesi günü kapanışta doların satış fiyatı 6,8850 lira, euronun satış fiyatı ise 7,4740 lira olmuştu.

Dolardaki 10 kuruşluk gerilemede, Merkez Bankası ile Katar Merkez Bankası arasındaki swap tutarının tadil edilerek 15 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyaline yükseltilmesi etkili oldu.

Analistler, bugün Türkiye’de tüketici güven endeksi, yurt dışında ise Euro Bölgesi’nde cari işlemler dengesi, TÜFE ve tüketici güven endeksi verileri ile ABD Merkez Bankası’nın bu akşam açıklanacak toplantı tutanaklarının takip edileceğini belirtti.

ALTIN YÜKSELDİ

Swap anlaşmalarına ilişkin haber akışının ve yarınki Merkez Bankası faiz kararının piyasaların odağında olacağını ifade eden analistler, teknik açıdan dolar/TL’de 6,77’nin altında kapanışlar olması durumunda düşüşün ivme kazanarak 6,70’in gündeme geleceğini söylüyor.

Altın ise güne yukarı yönlü başladı. Altının onsu 1750 dolara yükseldi. Gram altın 382, çeyrek altın ise 627 liradan satılıyor.

Tükenmez Haber, AA

ETİKETLER

Editörün Seçimi