Trump'tan koronavirüs açıklaması: Resesyona doğru gidiyor olabiliriz

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele amacıyla kurulan Koronavirüs Görev Gücü'nün basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Salgının ekonomiye etkilerine değinen Trump, "Resesyona doğru gidiyor olabiliriz. Görünmez bir düşmanla, bir ay önce kimsenin aklına gelmeyecek bir sorunla karşı karşıyayız" dedi. Trump ayrıca "Virüs ortadan kalktıktan sonra ekonomide büyük bir yükseliş olabilir" ifadelerini kullandı.

"Çok bulaşıcı bir virüs. Dünyanın hiçbir yerinde kontrol altına alınabilmiş değil. Önceliğimiz bu virüs sorununun ortadan kalkması. Ondan sonra her şey yerli yerine oturacaktır" diyen Trump, korona krizinin en kötüsünün ne zaman atlatılacağına ilişkin yöneltilen bir soruya ise şu yanıtı verdi:

"Temmuz, Ağustos diyenler var. Oğlum ne kadar kötü diye soruyor. Kötü. Normale döneceğimiz günü sabırsızlıkla bekliyoruz."

Öte yandan ülke çapında bir sokağa çıkma yasağı getirilmesi seçeneğini değerlendirmediklerini ifade eden Trump "Ancak virüsten en çok etkilenen bazı yerlere bakabiliriz" dedi.

RESESYON NEDİR?

Resesyon, reel gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) iki veya daha fazla çeyrek yıllık periyotta arka arkaya küçülmesi anlamına geliyor. Uzun bir resesyon "ekonomik çöküş" olarak adlandırılıyor.

ETİKETLER

Editörün Seçimi