TÜRSAB Başkanı: Rus turistlerin temmuz sonu gelmesini bekliyoruz

Koronavirüs salgını nedeniyle turizm sezonunun nasıl geçeceğine ilişkin tartışmalar devam ediyor. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, temmuz sonu veya ağustosta Rus turistlerin gelebileceğini söyledi. Bağlıkaya, "Rusya'da salgın durumu henüz ciddiyetini koruyor, Rus turistler muhtemelen diğer turistlerden daha sonra gelebilir" ifadelerini kullandı.

'BU YIL RUSYA'DAN KAÇ TURİST GELECEĞİNİ SÖYLEMEK ŞU ANDA ZOR'

Sputnik'in haberine göre; Firuz Bağlıkaya, “Bu yıl Rusya’dan kaç turist geleceğini söylemek şu anda zor. Ağustostan itibaren, özellikle de eylül ve ekimde yabancı turist akını beklesek de, temmuzda Rusya’dan çok fazla turist beklemiyorum. Zira Rusya’da salgın durumu henüz ciddiyetini koruyor, Rus turistler muhtemelen diğer turistlerden daha sonra gelebilir” dedi.

'DAHA SONRA AVRUPA ÜLKELERİNDEN TURİST AKIŞI BAŞLAYACAK'

Bağlıkaya, Türkiye’ye öncelikle Çin, Japonya, Güney Kore, İran ve Arap ülkelerinden turistlerin gelmesini beklediklerini kaydederek “Daha sonra Avrupa ülkelerinden turist akışı başlayacak. Ardından, temmuz sonunda veya ağustosta Rusya pazarının açılacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

'SEZONUN UZATILABİLECEĞİNİ SÖYLEYEBİLİRİZ'

Bağlıkaya, bu yıl Türkiye’ye en fazla turistin eylül ve ekim ayında gelmesini beklediğini, tatil sezonunun aralık ayına kadar uzatılabileceğini anlatarak, “Ruslar için bu dönemde Türkiye’nin güneyi neredeyse yaz mevsimi gibi. Eylülden sonraki dönemde Türkiye’ye gelen Ruslar, ülkemizin güzelliklerini yaz aylarına kıyasla daha iyi değerlendirebilir ve bu onlar için gerçek bir keşif olabilir. Zira bu dönemde çok fazla sıcak olmuyor. Yani sezonun uzatılabileceğini söyleyebiliriz” diye konuştu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi