TÜSİAD Baş Ekonomisti: İstihdamı da mı banka kredisiyle arttıracağız?

TÜSİAD’ın baş ekonomisti Zümrüt İmamoğlu, kamu bankaları Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın ilave istihdam sağlama potansiyeli olan firmalara düşük maliyetli ve uzun vadeli işletme kredisi kullandırılmasına yönelik düzenlemelerini eleştirdi.

İmamoğlu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İstihdamı da mı banka kredisiyle arttıracağız? Banka kredisi ekonomi politikamızın temel aracı oldu. Bu sağlıklı bir araç değil, normal de değil. Ayrıca şirketler zaten fazlasıyla borçlu. İşsizliği azaltmak için ücret dışı yükleri kalıcı olarak hafifletmek gerekiyor” dedi.

 

3 KAMU BANKASINDAN 'İSTİHDAM KREDİSİ'

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, ilave istihdam sağlama potansiyeli olan firmalara düşük maliyetli ve uzun vadeli işletme kredisi kullandırılmasına yönelik dört yeni ürünü hayata geçirdi.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada ekonominin istikrarlı büyümesi ve gelişmesi için mevcut istihdama, iş gücüne sağlıklı ve sürdürülebilir katkı sağlanması gerektiği belirtilerek, “Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından ilave istihdam sağlama potansiyeli olan firmalara 2 yıla varan anapara ödemesiz dönemli, 5 yıla kadar vadeli, uygun koşullarda, düşük maliyetli ve uzun vadeli işletme kredisi kullandırılmasına yönelik dört yeni ürün hayata geçirilmiştir" ifadelerine yer verilmişti.

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi