Uzmanlardan 'tek haneli enflasyon' yorumu: Karar vericilerin açıkladığını bir de TÜİK açıkladı

Geçtiğimiz günlerde “Ekim ayında yüzde 8'leri göreceğiz inşallah” diyen Bakan Berat Albayrak, TÜİK’in enflasyon oranını yüzde 8,55 olarak açıklamasının ardından da “Attığımız adımlar meyvelerini vermeye başladı dedi. Uzmanlar TÜİK’i ‘karar vericilerin beklentilerine uyumlu rakam açıklamakla’ eleştiriyor. CHP'den ise "TÜİK'e göre enflasyon düşüyor ama temel ihtiyaçların fiyatı sürekli artıyor" itirazı var.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz günlerde Adıyaman ve Malatya’da katıldığı toplantılarda Ekim ayında enflasyonun tek hanelerde olacağını açıklamıştı. Bugün TÜİK’in açıkladığı 8.55 oranındaki enflasyon rakamı, Albayrak’ın belirttiği gibi oldu. Albayrak, TÜİK'in ekim ayı enflasyon oranlarını açıklamasının ardından Twitter hesabından bir mesaj paylaşarak, “Ekim ayı rakamlarıyla TÜFE'de son 3 yılın en düşük enflasyon seviyesinin yakaladık” dedi. Ancak ana muhalefet partisi CHP ve uzmanlar Albayrak’la aynı görüşte değil. CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu açıklanan enflasyon rakamıyla temel gıda ürünlerine gelen zamlar arasındaki çelişkiye dikkat çekerken, ekonomist Prof. Dr. Veysel Ulusoy, "TÜİK karar vericilere sürpriz yapmadı. Yeni oranımız yüzde 8.55. Fiyatlar arttı ama olsun, enflasyon canavarını yendik" dedi.

ALBAYRAK: ATTIĞIMIZ ADIMLAR MEYVELERİNİ VERİYOR

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı ekim ayı enflasyon oranlarıyla ilgili Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Enflasyonla mücadelede attığımız adımlar meyvelerini vermeye devam ediyor. Ekim ayı rakamları ile TÜFE'de son 3 yılın en düşük enflasyon seviyelerini yakaladık. Enflasyonla mücadelede aynı kararlı duruşu sürdürecek ve yıl sonunda hedeflediğimiz oranları tutturacağız” ifadelerini kullandı.

CHP’Lİ AYDOĞDU’DAN AÇIKLANAN RAKAMA TEPKİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu ise TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarının ‘akla mantığa sığan tarafı olmadığı’ fikrinde. “TÜİK'e göre enflasyon düşüyor ama temel ihtiyaçların fiyatı sürekli artıyor" diyen Erdoğdu, yaptığı yazılı açıklamada köprü geçiş ücretlerinin yüzde 133, ilacın yüzde 47 buçuk, doğal gazın yüzde 22,6, sigaranın yüzde 44, elektriğin yüzde 19, dolmuş ücretlerinin ise yüzde 16 arttığını hatırlattı.

‘BU RAKAM AKLA MANTIĞA SIĞMIYOR’

Vatandaşın en çok tükettiği makarna ve kuru fasulyede yüzde 20, ekmekte yüzde 15 artış yaşandığını belirten Erdoğdu, TÜİK'ten enflasyon rakamlarının yanı sıra alışveriş yaptığı marketlerin listesinin de yayınlamasını istedi.

“Açıklanan rakam akla mantığa sığmıyor” diyen Erdoğdu, “TÜİK'e göre enflasyon düşüyor ama temel ihtiyaçların fiyatı sürekli artıyor. Ismarlama resmi rakamlarla vatandaşın her gün biraz daha fakirleştiğini gizlemeye çalışıyorlar. Bunların ekonomide kurtuluş reçetesi sadece ısmarlama rakamlarla enflasyon ve faiz ilan etmek, yandaş müteahhit kurtarmak. Bu kadar basit ve sığ düşünüyorlar. Oysa üretimi dışa bağımlı hale gelmiş bir ülkenin, geniş perspektifli makro çözümlere ihtiyacı var ama iktidarın ne bunun planlamasını yapabilecek kadroları ne de takati var. Tek dertleri günü kurtarmak. Halkımız kendisiyle alay eden bu iktidara gereken cevabı ilk fırsatta verecektir” dedi.

‘TÜİK KARAR VERİCİLERE SÜRPRİZ YAPMADI’

TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarını Twitter hesaplarından yorumlayan uzmanlar da açıklanan oranları gerçekçi bulmadı. Uzmanlara göre TÜİK, ‘Karar vericilerin beklentilerini karşılayacak rakamlar’ açıkladı.

 Prof. Dr. Veysel Ulusoy, Twitter hesabından "Karar vericilerin açıkladığı enflasyonu bir kez de TÜİK açıkladı. TÜİK karar vericilere sürpriz yapmadı. Yeni oranımız yüzde 8.55" diyerek, "Fiyatlar arttı ama olsun, enflasyon canavarını yendik" ifadelerine yer verdiği bir mesaj paylaştı. Ulusoy, paylaştığı diğer mesajda ise “Fiyatlar arttı ama olsun, enflasyon canavarını yendik” dedi.

 

'FİYATLAR ARTTI AMA OLSUN, ENFLASYON CANAVARINI YENDİK'

Ulusoy, paylaştığı diğer mesajlarda ise şu ifadelere yer verdi:

“Pamuk üretiminde ortalama verim 500 kg/dönüm civarındadır. Bu yıl yarısı civarında bir gelim (üretim) var. Yurt içi bir hafta ve daha fazla süreli turların fiyatı %27 düşmüş. TÜİK diyor.  Haydi tatile!

Fiyatlar arttı ama olsun, enflasyon canavarını yendik...

1) 10 lira olan ürünün fiyatı 20 lira oldu.. Enflasyon %100. 2) Fiyat şimdi 21 lira 71 kuruş. Enflasyon %8.55.... Yüzde 100 zammı devlet görmedi ama halk hissetti.”

‘İLERİSİ İÇİN ALARM VERİCİ’

Ekonomist Mustafa Sönmez de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Ekim ayı Tüketici fiyat endeksi grafiğine yer vererek, “TÜFE'de aylık artış yüzde 2, ilerisi için alarm verici. Giyimde aylık artış yüzde 12’ye yaklaşmış, konut harcamalarındaki artış yüzde 4’e yakın. Yıllık artışın yüzde 8,5 olması aritmetik” dedi.

‘BU ORAN DÜNYANIN YARISINDA YILLIK BAZDA BİLE GÖRÜNMÜYOR’

İktisatçı Prof. Dr. Yalçın Karatepe ise yaptığı paylaşımda "Aylık enflasyon yüzde 2 diye sevinen ekonomi yönetimimiz var. Bu oran dünyanın yarısında yıllık bazda bile görülmüyor" dedi.

Başka bir mesajda ise Bakan Albayrak'ın paylaştığı grafiğe yer veren Karatepe, "Bakan Albayrak’ın paylaştığı görseldeki sepetin boş olduğuna dikkatinizi çekerim. Enflasyonu nasıl ölçtüklerini şimdi anladınız mı?" dedi.

‘TÜFE, BAZ ETKİSİ NEDENİYLE TEK HANE ÇIKTI’

Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin ise tek haneli rakamın ‘baz etkisi’nden kaynaklandığını vurgulayarak, “Ekim ayı enflasyon oranları yüksek çıktı. Sadece baz etkisi sebebiyle yıllık TÜFE tek hane çıktı. 2020 yılında tek hane enflasyon hedefi bizi zorlayacak” dedi.

 

‘EN KÖTÜSÜ ÇIKINCA EN İYİSİ DE GERİDE KALMIŞ OLACAK’

Bilgi Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Cem Başlevent de, "En kötüsü (Ekim 2018) en geride kaldı. En kötüsü resimden çıkınca, en iyisi de (Ekim 2019) geride kalmış olacak" mesajını paylaştı.

 

Başlevent, bir diğer mesajında ise “Kira kontratında ‘yıllık TÜFE ve ÜFE artışlarının ortalaması’ yazan ev sahipleri %5,13, ‘yıllık TÜFE’ yazanlar %8,55, ‘yıllık ortalama TÜFE’ yazanlar %16,81 zam yapacak” ifadelerine yer verdi.

 

‘KESİN ENFLASYON SEPETİNİN İÇİNE BİR ŞEY KATIYORLAR, KAFALAR GAYET İYİ’

Ekonomist Murat Muratoğlu da TÜİK’in açıkladığı rakamları eleştirerek, “Yıllık enflasyon yüzde 8.55 geldi. Sahi fiyatların artmaması için alınan somut önlem neydi? Sonuçta gergedan boynuzu, at yelesi, zebra çizgisi fiyatlarındaki şok düşüşlerle enflasyon dengelendi. Kesin enflasyon sepetinin içine bir şey katıyorlar, kafalar gayet iyi...” şeklinde bir mesaj paylaştı.

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi