Vakıfbank'taki, hisseler Hazine ve Maliye Bakanlığı'na devrediliyor

Devir işlemleriyle ilgili Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre Vakıfbank'ın, Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait olan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından idare edilen yüzde 58.5 oranındaki A ve B grubu hisseleri, bir hafta içinde Hazine ve Maliye Bakanlığı'na devredilecek. Devir işlemi, hisse başına 9,49 lira olarak belirlenen değer üstünden yapılacak.

Bankanın Hazine ve Maliye Bakanlığı'na devredilecek olan hisseleri, 2 buçuk milyar lira olan banka sermayesinin 1 milyar 463 milyon liralık kısmını oluşturuyor. Buna göre Vakıflar Bankası'nın A ve B Grubu hisseleri varlık fonuna geçiyor.

BABACAN DUYURMUŞTU

Dönemin Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 1 Kasım 2013'te yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin kararı ile birlikte VakıfBank'ın Hazine'ye devrinin önündeki engelin kalktığını duyurmuştu.

CHP'DEN AÇIKLAMA

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Vakıfbank'ın devredilmesine ilişkin  "Vakıfbank’ı önce Damadın yönettiği Hazine ve Maliye Bakanlığına, sonra Kayınpeder ve Damadın beraber yönettiği kara kutu Varlık Fonu’na alma operasyonu başladı. Ziraat ve Halk Bank’tan sonra sıra Vakıfbank’ta. Milletin eldeki son gümüşleri birer birer rehin fonuna devrediliyor" diye konuştu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi