23 suç duyurusuna rağmen sokak ortasında katledilen Ayşe Tuba Arslan, katili ile uzlaşmaya zorlanmış

Eskişehir’de sokak ortasında boşandığı erkeğin satırlı saldırısı ile yaşamını yitiren Ayşe Tuba Arslan’ı ölüme götüren ihmaller açığa çıkmaya devam ediyor. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Arslan’ın 23 suç duyurusuna rağmen korunmamasının nedenlerinden birinin de Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Arslan’ı katili ile uzlaşmaya zorlaması olduğunu açıkladı.

Çakırözer, “Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyaları ‘uzlaştırma bürosuna’ taşımış. Bir kadın 23 kez suç duyurusunda bulunduğu saldırgan ile uzlaşmaya zorlanır mı? Bu uzlaşmadan sonuç çıkar mı? Nitekim Ayşe Tuba Arslan da tehdit ve hakaretlerin devam ettiğini kayıtlara geçirerek uzlaşmayı reddediyor” diyerek duruma tepki gösterdi.

Türkiye’nin, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadelenin esaslarını düzenleyen İstanbul Sözleşmesi’nin ilk imzacısı olduğunu dile getiren Çakırözer, “Sözleşmenin 48. maddesi arabuluculuk ve uzlaştırmayı yasaklıyor. Türkiye, bu sözleşmenin ilk imzacısı olarak kadına karşı şiddette uzlaştırma yoluna gidilmeyeceğini en başta taahhüt etmiş. Ancak savcılık, hukuka aykırı olarak Arslan’ı suç duyurularında saldırganı ile uzlaşmaya zorlamış. Böylece yeni saldırıların kapısı açılmış, saldırgan hakkında dava süreci zorlaştırılmış” ifadelerini kullandı.

TEK CEZA 3 BİN TL

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın cinayete ilişkin açıklamasına da dikkat çeken Çakırözer, şunları söyledi:

“23 başvuru, 10 dava… Hepsi de hakaret, tehdit, yaralama. Koruma tedbirleri de var. Başvurular devam ettiğine göre, tedbire uyulmuyor, mahkeme kararı ihlal ediliyor. Neden kanunun öngördüğü ‘zorlayıcı hapis’ cezası verilmiyor? Saldırgan neden tek bir gün hapse girmiyor? Hakkındaki tek ceza 3 bin TL para cezası. Sistem, saldırganı adeta ödüllendiriyor. Aile hâkimliklerinin suç duyurularını ciddiye almayan tutumu da incelenmeli, sorgulanmalıdır.”

arslan-in-katlinde-uzlastirma-skandali-656141-1.

HSK İNCELEME BAŞLATTI

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK), cinayetle ilgili inceleme başlattı. İhmali görülen kamu görevlileri hakkında soruşturma açılacağı belirtildi. Yapılan açıklamada, “HSK olarak söz konusu hususun incelenmesi için gerekli izin verilmiş, inceleme sonucunda ihmali görülen kamu görevlileri hakkında gereğine tevessül olunacağı ve sonucun yine kamuoyu ile paylaşılacağı hususu saygı ile duyurulur” denildi.

NE OLMUŞTU?

Eskişehir’de, iki çocuk annesi Ayşe Tuba Arslan, boşandığı erkek Yalçın Özalpay’ın sokak ortasında satırlı saldırısı sonucu ağır yaralanmış, tedavi gördüğü hastanede 44 gün süren yaşam mücadelesini kaybetmişti. Arslan’ın eski eşi hakkında 23 kez suç duyurusunda bulunduğu, Eskişehir 2. Aile Mahkemesi’ne yaptığı son başvurusunda ise “Defalarca şikâyet etmeme rağmen hiçbir sonuç alamadım, uzaklaştırmam olduğu halde. Benim ölümüm gerçekleşince mi bana yardım edeceksiniz? Ben çok mağdurum” dediği ortaya çıkmıştı. (Birgün/Burcu Cansu)

ETİKETLER

Editörün Seçimi