42 gündür ses yok: KESK'li kadınlar 'Gülistan Doku'yu sordu

Dersim'de 5 Ocak gününden bu yana kendisinden haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku'dan (21), 42 gündür habere alınamıyor. KESK İstanbul Kadın Meclisi Dersim’de kendisinden 42 gündür haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Açıklamayı Eğitim Sen İstanbul 6 No'lu Üniversiteler Şubesi Kadın Sekreteri Gültan Ergün okudu. Ergün, "Kadınlara yönelik her türlü şiddetin, baskının, tahakkümün artarak devam ettiği günlerden geçerken; kadınlar da hayatlarından vazgeçmiyor ve mücadeleye devam ediyor. Devlet ve AKP, kadın politikalarında erkek egemen mekanizmalarını kullanarak kadınları ailenin içine sıkıştırmaya çalışıyor. Mahkemeler kadın katillerini koruyor. Hayatlarını savunan Nevin Yıldırım, Çilem Doğan, Yasemin Çakal ve Hülya Halakçay'a ise cezalar yağdırıyor. Okullarda tacizci, tecavüzcü, istismarcı öğretmenler korunuyor. Gece bekçilerinin yetkileri arttırılarak, kadınlar gece çıkamaz hale getirilmek isteniyor. Her yeri mobese kameraları ile çevrilmiş, her anı kaydedilen bir ülkede kadınlara yönelik şiddetin failleri erkekler serbest" dedi.

Mobese kameraları ile donatılmış Dersim’de 42 gündür Gülistan Doku'nun kayıp olduğunu ve akıbeti ile ilgili hiçbir bilgiye sahip olmadıklarını belirten Ergün, "Gülistan Doku 42 gündür kayıp ve şüpheli olarak görülen Zaynal Abarakov hakkında etkili bir soruşturma yürütülmediği ve bazı kamera görüntülerinin silindiği söylenmektedir. Polis, Diyarbakır ESP binasında Gülistan Doku’yu arayarak olayı manipüle etmeye çalışıyor. Gülistan Doku bulunana kadar olayın asıl muhatapları olan iktidara sesleniyoruz. Gülistan Doku Nerede?" diye sordu.

Evrensel

ETİKETLER

Editörün Seçimi