ABD ile Çin başkanı salgın hakkında telefonla görüştü

Fotoğraf: AA

ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping koronavirüs (Covid-19) salgını hakkında bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İki lider, görüşmenin ardından 'Çin ve ABD'nin korona virüsüyle mücadelede birlikte çalıştığını' söyledi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile ABD Başkanı Donald Trump, korona virüsü salgınıyla ilgili bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Şi, Çin’de 80 binden fazla insanı etkileyen korona virüs salgını hakkında Çin’in ‘şeffaf ve açık olduğunu’ söyledi. Şi ayrıca, ‘ABD’nin ikili ilişkileri ilerletmek için önemli adımlar atmasını umduğunu’ dile getirdi.

Çin Devlet Başkanı, ABD’ye korona virüsüyle mücadelede ‘destek olmayı’ teklif etti. Trump ise Twitter’dan yaptığı açıklamada, Çin Devlet Başkanı ile korona virüsü salgının ‘ayrıntılı olarak’ konuştuklarını söyledi.

Trump, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Çin, çok şey yaşadı ve virüs hakkında sağlam bir anlayış geliştirdi. Yakından ve birlikte çalışıyoruz. Saygılarımızla!”

Trump, daha önce Çin’i ‘şeffaf olmamakla’ suçlamıştı. ABD Başkanı ayrıca, koronavirüs için “Çinli virüs” ifadelerini kullanmıştı. Trump’ın söz konusu ifadeleri “ırkçılık” olarak nitelendirilmişti.

Tükenmez Haber, Duvar

ETİKETLER

Editörün Seçimi