ABD ve Türkiye arasında 'Patriot' muamması: İstendi mi, istenmedi mi?

ABD ve Türkiye arasında 'Patriot' muamması yaşanıyor. Bloomberg'e konuşan Türkiyeli bir yetkili ABD'den Patriot istendiğini açıklarken, Sputnik'e konuşan MSB yetkilisi ise bunun doğru olmadığını bildirdi. Bu gelişmelerin ardından Anadolu Ajansı'na konuşan ABD'li bir yetkili ise "Patriot talebi aldığımızı biliyoruz ancak şu anda alınmış bir karar olmadığını anlıyoruz" ifadesini kullandı.

BLOOMBERG: TÜRKİYE ABD’DEN PATRİOT İSTEDİ

Bloomberg haber ajansına Ankara’da konuşan üst düzey bir Türkiyeli yetkili, Türkiye'nin, hava sahasının İdlib'de Suriye Ordusu'nu vurabilmek için ABD'den iki Patriot bataryası talep ettiği öne sürdü. İddiaya göre bu talep, geçtiğimiz hafta Ankara'yı ziyaret eden Suriye özel temsilcisi James Jeffrey'ye iletildi.

Yetkili, talebin ABD’nin geçtiğimiz hafta Ankara’yı ziyaret eden Suriye özel temsilcisi James Jeffrey’ye iletildiğini söyledi.

MSB’DEN YALANLAMA GELDİ

Bloomberg'in 'İdlib'de Suriye ordusunu durdurmak için ABD’den Patriot hava savunma füze sistemlerinin talep edildiğine' dair iddiasıyla ilgili görüş bildiren Milli Savunma Bakanlığı’ndan bir kaynak ise, haberin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Sputnik'e konuşan MSB kaynağı "Bu haber gerçeği yansıtmıyor" dedi.

ABD'Lİ YETKİLİ: PATRİOT İSTENDİ ANCAK HENÜZ KARAR VERİLMEDİ

ABD ise, Türkiye'nin Patriot sistemlerine ilişkin bir talepte bulunduğunu ancak bu konuyla ilgili olarak henüz bir karar alınmadığını açıkladı.

Türkiye'nin, ABD'den Patriot sistemlerine ilişkin bir talepte bulunduğu ancak bu konuda henüz bir karar alınmadığı bildirildi.

Konuya ilişkin AA muhabirine konuşan bir ABD yetkilisi, "Patriot talebi aldığımızı biliyoruz ancak şu anda alınmış bir karar olmadığını anlıyoruz" ifadesini kullandı.

Yetkili, Ankara'nın talebi tam ne zaman Washington'a ilettiğini belirtmezken, "son zamanlarda" ifadesini kullanmakla yetindi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi